Abanoz Ağacı (Hint Abanozu)

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 332
sponsorlu reklam

Dünya genelinde iki çeşidi bulunan Abanoz Ağacı (Hint Abanozu) siyahımtırak bir renge sahip olup Habeşistan ve Hindistan mevkilerinde yetişir. Türkiye coğrafyasında da bulunabilen bu ağaç kokulu ve tadı olmayan bu ağaç Kara Hurma denen mora yakın renkte bol çekirdekli meyveler verir.

abanoz1 Abanoz Ağacı (Hint Abanozu)

Bu özelliğini saydığımız bitkinin özellikleri şöyledir:

  1. Habeşi ve Hindu olmak üzere iki çeşittir.
  2. Ağacı ve dalı kullanılır.

 

Abanoz Ağacı (Hint Abanozu) Faydaları

  1. Törpü ile törpülenip, hakiki ipek bir bezden geçirilerek göze sürme gibi çekilirse veya bu ağaçtan kaynatılarak elde edilen su ile göze pansuman yapılırsa, gözlere kuvvet verir ve gözdeki çıbanları iyileştirir.
  2. Yine, törpülenerek ipek bir bezin içinde göze konulursa gözdeki katarakt (perde) hastalığını iyileştirir.
  3. Vücuttaki yel, ağrı ve sızıları, kan tutmalarını, felci ve bıçak yaralarını, bağırsakta bulunan gazı giderir.
  4. Ağacın törpülenen kısımları kaynatılıp, elde edilen sıvı bal ile şerbet yapılarak içilirse, böbrekler ve mesanede ki kumları döker. İdrar söktürür.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir