Acı Ağaç

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 267
sponsorlu reklam

Guyana, Venezüella ve Panama’ da yetişen Acı Ağaç sedefotu gillerden olup çiçekleri kırmızıdır. Kökü, odunu ve kabuğu kullanılır. Sedef otu gillerden olan bu bitki, sıcak ülkelerde yetişir ve iki üç metre civarında küçük bir ağaçtır. Ağacın kökü çok acıdır. Ayrıca şunu söylemek gerekir bu acı kabuklarından yapılan kaptan su içenlerin güçlenip kuvvetleneceğine inanılır.

 

Acı Ağaç Faydaları

  1. Islatma yada haşlama (1 litre suyun içine ağaçtan 5 gram koymak) suretiyle kullanılır. Çok acı olduğu için haşereleri öldürmede ve kaçırmada etkilidir.
  2. Mide, karaciğer, böbrek, tükürük ifrazatını artırır. İştahı açar. Hazımsızlığı giderir.
  3. Böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır.
  4. Safra kesesi sancılarını keser.
  5. Pişirilerek hazırlanır ve lavman yapılırsa, bağırsak kurtlarını düşürür.
  6. Yaşa ve bünyeye göre içilmelidir.
  7. Fazla içilirse baş dönmesi, kusma ve bulantı yapar.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir