Acı Çiğdem

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 272
sponsorlu reklam

Ilık iklim bitkilerinden biri olan ‘Güz Çiğdemi, Çayır Safranı, Sonbahar Nergisi’ isimleriyle de bilinen Acı Çiğdem 25 ile 30 santim uzunluğunda olup sulak bölgelerde yetişen bitki çoğunlukla Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Ayrıca Doğu Anadolu bölgesinde de görülebilen bu bitki zehirli olduğundan toplanıp yenilmemelidir. Bir çok özelliğe sahip olan bitkinin zehirli olmasından ötürü çocukların özellikle yememeleri için güzel yerlerde saklanmaları önemle rica olunur. Sarı ve pembe renge sahip bitki yaz aylarında Eflatun rengine bürünerek harika bir görüntü elde eder. Özellikleri saymakla bitmeyen bu bitkinin zehirli olması nedeniyle kaynaklarda bahsedilen çoğu özelliği ve faydalarını es geçip önemli kısımlarına sizinle paylaşacağız.

 

Acı Çiğdem Özellikleri

  • Ilık iklimlerde yetişir.
  • Çiçekleri, yaprakları ve tohumları kullanılır.

Acı Çiğdem Faydaları

  • Nasırları iyileştirir.
  • Basur memelerine faydalıdır.
  • İdrarı söktürür.
  • Romatizma ağrılarını giderir.
  • Kabızlığı gidermeye yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Bitkinin uzun süreli olarak tüketilmesi kansızlık sorununun tetiklenmesine neden olur. Dolayısıyla acı çiğdem, kısa süreli olarak ve doğru miktarda tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Önemli Uyarı: Dahili kullanımda zehirlenmelere neden olabileceği için ancak bir uzman tarafından kullanılmalıdır. En ufak bir beklenmedik durumda kullanımı derhal kesilmelidir..

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir