Ada Çayı

Bitkisel Çaylar Fadalı Bilgi Yazar 311
sponsorlu reklam

Yüzyıllardır kullanılan ve sevilerek tüketilen Ada Çayının faydaları neler? Ada çayı nelere iyi gelir? Ada Çayının yararları nelerdir?

Evinizde kolayca saklayabileceğiniz bir bitki olan Ada Çayı bir çok hastalığa ve bir çok sağlık sorununa çözüm üreten harika bir bitkidir. 2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından düzenlenen konferansta ‘Yılın Bitkisi‘ olarak seçilen bitki dünya genelinde tüketilen ve bilinen bir bitkidir. Genellikle kurutularak çay olarak tüketilen Ada Çayı bazı mutfaklarda ise yemeğe güzel bir tat kattığından dolayı yemeklerin içerisinde de kullanılır. A vitamini deposu olan bitkide, yüksek miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunur. İçerisinde bulunan diğer özellikler ise A, C, B6 ve K vitamini bakımından çok zengin bir besin kaynağı olmasıdır.

Ada Çayı Özellikleri

 • Kutsal bitki, Acı elma otu, Deve dili isimleriyle de bilinir.
 • Çiçekleri de kullanılabilir.
 • Akdeniz bölgesinde yetişir.

Ada Çayı Faydaları

 • Çiçekleri menekşeye benzer, yapraklan tırtıllı olup be yaz yeşil renktedir. Acıdır.
 • Nefes darlığında ada çayına, anason, melek otu, sığır kuyruğu karıştırılarak, birlikte suda bu karışımdan 20 gram kadar haşlanır bu ilaçtan günde üç kahve fincanı içilirse sıkıntıyı geçirir. Göğsü yumuşatır.
 • Şeker hastalarının sinirlerini teskin eder, kandaki ve idrardaki şekeri düşürür.
 • Suyu ile gargara yapılırsa dişeti iltihabına ve bademcik hastalığına iyi gelir.
 • İdrar ve ter söktürür.
 • Mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir.
 • Kekik ve beş parmak otuna karıştırılarak haşlanır da hastaya üç saatte bir yarım fincan içirilirse hastalığı geçirir.
 • Depresyona İyi Gelir
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir.

Ada çayı biraz daha teferruatlı olarak araştırıldığında daha bir çok hastalığa iyi geldiğini ve bir çok sağlık sıkıntısını geçireceğini görebilirsiniz. Uzmanların ve bazı kaynakların bunlar hakkında daha çok bilgi verdiğini görebilirsiniz.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir