Ağaç Yosunu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 341
sponsorlu reklam

Tuhlübii’ş şecer Arapça ismi ile bilinen Ağaç Yosunu faydaları neler? Ağaç yosunu hangi hastalıklara iyi gelir? Ağaç yosunu nerelerde görülür, yararları nedir?

Ülkemizde her nemli ormanlık alanda ağaçların gövdelerinde yada kayalıklarda rastlayabileceğimiz Ağaç Yosunu hemen her yerde görebileceğimiz çeşitli ortamlarda büyüyebilen bitkiye benzer bir canlı türüdür. Ağaç yosunu ağaçlar yada bitkiler gibi kök, gövde, yaprak gibi farklılık göstermemiştir. İçeriğinde klorofil bulunduran çiçeksiz sporlu bitki türüdür. Şifa kaynaklı olarak tıp ve eczacılık alanında kullanıldığı gibi bazı ülkelerde gıda olarak da kullanılmaktadır.

Ağaç yosununun olduğu gibi yosun halinin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Ağaç Yosunu Özellikleri

  • Gül suyunun içine karıştırılıp gözlere damlatılırsa şifa verir, gözleri kuvvetlendirir.
  • Suda haşlanırsa, suyu içilerek veya sürülerek kullanılır ayrıca haşlanmış peltesi yaralara konursa iyi gelir.
  • En şifalısı çam ağaçlarının diplerinde yetişir.
  • Mercimeğe benzeyen yeşil nehir yosunu kavut ile yada yalnız basma yaralara iyi gelir.
  • Deniz yosunu kıl gibi ince olup bu da yine yaralara iyi gelir.
  • Ancak içildiğinde biraz kabızlık yapar. Bu yosunun te davi edici yanı çoktur.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir