Ağız Kokusunun Giderilmesi

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 216
sponsorlu reklam

Ağız kokusu sosyal hayatımızı etkileyen en büyük problemlerden. Sigara içmek, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diş taşları, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, açlık, sıvı gıda eksikliği ağız kokusu sorununu tetikleyen en belirgin rahatsızlıklardır. Peki, ağız kokusunun giderilmesi için neler yapılmalı?

Öncelikle ağız kokusunun neden kaynaklandığını bulmak önemlidir. Eğer herhangi bir ağız ya da diş rahatsızlığından ötürüyse, bu rahatsızlıklar en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Ancak ağız kokunuzun sebebi, yukarıda saydığımız problemlerden hiçbiri değilse günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz birkaç pratik tavsiye verebiliriz.

Agiz-Kokusunu-Giderme Ağız Kokusunun Giderilmesi

Mutlaka ağız sağlığınıza dikkat edin. Gerekli günlük bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Sakız çiğneyin. Çünkü sakız tükürük salgılamanıza neden olacaktır. Tükürük ise ağız kokusu ile savaşmanın en iyi yöntemidir.

Bol bol tarçın tüketin. Tarçın ağzınızdaki bakteriler için iyi bir silahtır. Daha fazla su için. Zira sıvı yoksunluğu, ağız kokusuna yol açacaktır. Burnunuz tıkalı bir şekilde uyumamaya özen gösterin. Geceleri burun yerine ağızdan nefes almak bakteriler için uygun ortamı yaratacaktır. Yemek yerken lokmalarınızı iyi çiğnemeye dikkat edin. Bu şekilde yedikleriniz tükürüğünüzle iyice karışacağından, ağzının içinde artık olarak kalma ihtimali düşecektir. Bu da bakteri oluşumunu önlemenin bir yoludur. Dişinizi fırçalarken, diş ipi kullanmaya da özen gösterin. Böylece diş fırçasının çıkaramadığı bakterilerden kurtulabilirsiniz. Son olarak sigara içmeyin. Sigara içmek hem ağzınızın kurumasına sebep olacaktır, hem de ağız kokusuyla baş etmenizi zorlaştıracaktır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir