Ağız Yaraları İçin Şifalı Bitkiler

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 193
sponsorlu reklam

Ağızda meydana gelen, tekrarlayıcı olabilen yaraların, basit bir vitamin eksikliğinden oluşabileceği gibi kanser, behçet hastalığı ve frengi gibi mühim rahatsızlıkların da habercisi olabileceği bilinmektedir. Ağız yaraları çoğunlukla tekrar edebilir ve ağız içinde birden fazla da olabilir. Ağız içi travmalar, özellikle diş darbeleri, ağız yaralarının bilinen en önemli sebepleridir. Halk arasında aft olarak ta bilinir. Tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sigara, baharatlı yiyecekler, katı gıdalar afta sebep olabilir. Aftlar ağız içinde ve dışında İçi sıvı dolu, ağrılı kabarcıklar şeklinde, bazen de yüzün başka bölgelerinde de görülebilir. Asıl nedeni stres olan ağız yaraları, organizmanın dirençsiz kaldığı zamanlarda daha sık meydana gelir. Bayanlarda görülme oranı erkeklerden daha fazladır.

Ağız Yaraları İçin Bitkisel Öneriler

Karadut şurubu içilir ve ağızda gargara yapılır.
Akşam yatmadan önce kent hindi dövülüp toz şekline getirildikten sonra ağızdaki yaralara sürülür.
Zeytin yaprağı ağızda çiğnenir.
Papatya, söğüt yaprağı, gül çiçeği, hatmi yaprağı, kekik, biberiye, lavanta, ayni sefa, tek tek veya karıştırılarak bir tutamı kaynatılır ve gargarası yapılır, balla karıştırılarak içilebilir.
Tuzlu su ile gargara yapılır.
Ayva kompostosu içilir.
Sirke ve susam yağı karışımı ile gargara yapılabilir.
Birer çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yapraktan oluşan karışımı kaynatıp, ılıkken gargara yapabilirsiniz.
Kuru üzüm, anason ve balı aynı ölçüde karıştırıp, yaraların üzerine sürebilirsiniz.
Bol kekik çiğneyin.
Bir tutam kişniş kaynatılarak ağızda gargara yapılır.
12 gram kişniş konup 2 bardak kaynar suya ilave edilip, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 3 bardak içilir.
Toz haline getirilen kişniş, günde 3 defa 1 gram içilir.
Kekik suyu ile gargara yapılır.
1 bardak suya 10 gram kadar ceviz yaprağı veya cevizin dış kabuğundan konur. 5-10 dakika kaynatılıp oluşan suyla gargara yapılır.
– Narçiçeği toz haline getirilir, aftlara sürülür. Çiçekler haşlanıp gargara olarak da kullanılır. Nar kabuğu kaynatılıp, suyuyla gargara yapılır.
– 10 gram karbonat 1 bardak suda eritilip, gargara yapılır.
– Kekik, ülser otu, çay, bal, sarımsak, dut, nar, böğürtlen, hatmi ve meşe ağız yaralarına iyi gelen ve aftın görüldüğü zamanlarda sık tüketilmesi gereken bitkilerdir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir