Akdiken

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 119
sponsorlu reklam

Vatanı Ön Asya olan Akdiken 3-6 metre yüksekliğinde rutubetli bölgelerdeki orman ve korularda bulunan bir ağaçtır. Trabzon ve Abant gölü civarında rastlanmaktadır. Barutağacı, Erkek Akdiken ve Cehri olarak ta bilinir. Kullanılan kısımları genç gövde ve kalınca olan dallarının kabuklarıdır. Kurutularak toz galine getirilir.

Tıbbi olarak Akdiken bitkisinin tozu

Bitkisel Müshildir.
Mide Duodenum Ülserlerinde kullanılır

Akdiken Faydaları

  1. Hünnapgillerden olup, boyacılıkta kullanılır.Boyu 3-6 metredir.
  2. Meyvesi siyah ve etli olup çok tesirlidir. Meyvelerinden şurup (sirop ve nerprun) elde edilir. İshal için kullanılır. Bu şuruplar büyükler günde iki yemek kaşığı küçükler bir yemek kaşığı almalıdırlar.
  3. Meyvelerinden 15 – 20 tane kadar yenildiğinde ishal yapar.
  4. Bir bardak suya bir tutam ak diken konup haşlanır ve biraz tatlandırılıp gargara yapılırsa, boğaz ağrılarına iyi gelir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir