Antep Fıstığı

Kuru Yemiş Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

İran, Şam ve Gaziantep civarında  daha çok yetişen  Antep Fıstığı Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde olan ağaçlardır. Meyvesi güzel kokuludur. İçinde yağ ve proteinli maddeler bulunur. Günde 25-50 gram kadar Antep Fıstığı (Şam Fıstığı) yenilebilir.

İran, Şam ve Gaziantep civarında  daha çok yetişen  Antep Fıstığı Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde ağaçlardır. Yağışlı sıcak iklimi sever. Yurdumuzda halen 1 milyondan fazla Antep Fıstığı ağacı tespit edilmiştir. Meyveleri Şam fıstığı olarak ta bilinmektedir. Tombul ve sivri olarak bilinmekte olan iki çeşidi mevcuttur. Şekillerinden başka bir farkları yoktur. Besi olarak yenir, tatlılara konur ve yağı çıkarılır. Besi değerini A, B1, B2 vitaminleri %54 yağ, %20 protein ve %15 karbonhidrat oluşturmaktadır.

Antep Fıstığının Faydaları

  1. Besler şişmanlatır ve kilo alma konusunda yardımcıdır.
  2. Erkek ve kadınlarda cinsel gücü artırır.
  3. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir.
  4. Cinsel arzuları harekete geçirir, bedeni ve zihni kuvvetlendirir.
  5. Vücudun gelişmesine yardımcı olur.
  6. Akciğeri iltihaplardan temizler.
  7. Kalbi kuvvetlendirir.
  8. Böbrek ve mesane kumlarını düşürür.
  9. Devamlı yenirse bağışıklık sistemini ve mikrobik hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir