Ayak Dinlendirme

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 176
sponsorlu reklam

Uzun süre ayakta kalmak, çok yürümek veya ayakkabı içerisinde ayakların uzun süre kalması sonucu ayak ağrısı durumları ile karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra ayak derisinde sertleşme yaşanabilir. Ayak derisini yumuşatmak için ara sıra limon suyu ile ovulması faydalı olur. Ayakları dinlendirmek ve ayak ağrılarını gidermek içinse iki ayağınızın sığacağı büyüklükte iki kap hazırlayınız. Kaplar dan birine 40 – 45 derece sıcaklıkta, ötekine ise oda sıcaklığında, 20 derece dolayında soğuk su koyunuz. Sıcak suya bir tutam defne yaprağı atınız ya da yarım limon sıkınız.

Ayaklarınızı önce sıcak suda beş dakika kadar tuttuktan sonra soğuk suya sokup on saniye bekletiniz ve bu ikili işlemi art arda beş – altı kez tekrarlayınız. Daha sonra ayaklarınızı kurulayıp kolonya ile friksiyon yapınız.

Bütün gün yorulmuş ayakları dinlendirmenin başka bir yöntemi de şudur: Yatağa yatarak ayaklarınızı yukarı kaldırıp duvara dayayın. Bu durumda beş on dakika kalırken geniş nefes alıp vererek vücudunuzu da gevşetin.

Yorgunluktan şişen ayaklara, soğuk taş üzerinde bir kaç dakika yalın ayak yürümekte iyi gelir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir