Ayı Üzümü

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 5
sponsorlu reklam

Ayı Üzümü,  her mevsimde yaorakları olan, yaprakları tıpkı şimşire yaprağına benzeyen Kuzey Akdeniz bölgesinde yetişen ve yüksekliği 20-50 santim arasında değişen genellikle dağlık alanların gölge kısımlarında yetişmekte olan çok dallı yapıda otsu bir bitkidir. Çiçekleri pembe salkımlar halinde olan bitkinin meyveleri yuvarlak ve kırmızıdır. Uludağ ve Trabzon’un ormanlarında yetişmektedir. Meyve ve yaprakları kullanılır.

Tıbbi olarak yapraklarının kullanıldığı alanlar ve Ayı Üzümü Faydaları;

Şeker hastalıklarında, pankreası çalıştırır. Kan şekerini normale indirir.

Ayı Üzümü Faydaları

  1. Yaprakları insan vücuduna kuvvet verir.
  2. İshale, hazımsızlığa, güçsüzlüğe ve ateşe iyi gelir.
  3. 50-60 gram kadar yaprakları bir litre suda kaynatılarak içilirse, böbrek ve idrar yolları iltihabına, taş dökmeye, prostat bezesinin büyümesini engellemede birebirdir.

Ayı üzümünün aktif maddeleri Elma asidi, Limon asidi, Myrtillin, Arbutin, Hydrochinon ve Tanendir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir