Ayvanın Faydaları

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 244
sponsorlu reklam

Ayva ağacının vatanı Orta Asya olarak bilinmektedir. Ilık iklime sahip ve kuytu bölgeleri sever. Yetişkin bir Ayva ağacı ortalama 4 ila 8 metre arasında bir yüksekliğe sahip olur. Batı Karadeniz başta olmak üzere Marmara, Ege ve diğer bölgelerde 2 milyondan fazla ayva ağacı yetiştirilmektedir. Türk Standartları Enstitüsü’nün saptadığı çeşitler; Ekmek, Limon, Şeker gevrek ve Tekkeş ayvalarıdır. Diğer çeşitler ise yöresel isimleri ile beraber anılmaktadır.

Ekmek Ayvası: Meyveleri orta irilikte, sarı, yuvarlakça olup üzerinde hav yoktur. Eylül ayı sonunda olgunlaşırlar. Eti mayhoş sulu ve gevrektir.
Limon Ayvası: Meyveleri ufak, üzerleri havlı, eti gevrek, sulu, mayhoş olup sarı renktedir. Ayva reçeli üretiminde tercih edilir.
Şekergevrek Ayvası: Meyveleri iri ve havlıdır. Uçları incemsi, orta kısımları şişkin ve rengi parlak sarıdır. Ekim ayında olgunlaşır ilkbahara kadar dayanır.
Tekkeş Ayvası: Meyveleri orta iriliktedir. Sap olan ucu ince, parlak sarı renkte ve havlıdır. Eylül ayında olgunlaşır kısa zamanda bozulur.

Yöresel olarak bilinen diğer çeşitleri; Tavanbaşı gayet büyük olan Dostlar, Kırıkoğlu, Altınbaş ve Kavak ayvalarıdır. Ayva taze olarak yenildiği gibi reçel, pestil ve marmelat olarak ta tüketilmektedir. A, B1, B2 ve C vitaminleri, %7 oranında invert şekeri, pektin, tanen, elma asidi ve selüloz oluşturur.

Ayvanın Faydaları

 1. Ayva, sarı renkte tüylü, küçük çekirdekli, mayhoş bir meyvedir. Çiçekleri pembe renktedir. Yapraklarının altı tüylüdür. Ağcı orta yüksekliktedir.
 2. İçeriğinde şeker (Pektin) tanin gibi maddeler vardır. Vitamin açısından zengin bir meyvedir.
 3. Kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurupla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir.
 4. Damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir. Ayva şurubu ishali ve dizenteriyi keser. Mideye ve bağırsaklara kuvvet verir. Tansiyonu düşürür. Safray tedavi eder. Bronşite, öksürüğe ve vereme faydalıdır.
 5. Çekirdeklerinden yapılan, dudak ve meme çatlaklarına, egzamalara, deri hastalıklarına kullanılır. Çekirdekleri kaynatılıp suyu içilirse göğsü yumuşatır.
 6. Ayvanın yaprağını yakıp kül olmadan söndürüp iyice dövüp göze çekilirse çok faydalıdır.
 7. Taze çiçeği baş ağrısını geçirir, kalbe, beyne iyi gelir.
 8. Ayva insandaki harareti keser. Sütten dolayı meme şişip sancı yaparsa ayva bal ile pişirilerek lapa halinde memenin üzerine konursa ağrısını dindirir.
 9. Ayva suyu kabızlığı giderir.
 10. Çiçeği bal ile pişirilip emziren kadına verilirse sütü bollaşır.
 11. Ayva yemekten önce yenilirse, kabızlık, sonra yenirse ishal yapar. Çiğ yenmesi pek tavsiye edilmez pişirerek yenmesi daha faydalıdır. Fazla yemek iyi değildir.
 12. Egzemaya, kaşıntıya ve basur memelerine çok etkilidir. Kompostosunun suyu iyi gelir.
 13. Susuzluğu giderir, kalbe ferahlık verir.
 14. Barsak gazlarını ve ağız kokularını giderir.
 15. İshalleri durdurur, kusmaları önler.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir