Banotu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 127
sponsorlu reklam

İki isme sahip ve Akdeniz bölgesinde yaşayanların çok iyi bildiği konca yani diğer bir deyişle Vatanı Akdeniz memleketleri olan Banotu kayalıklar, yol kenarları, bahçe ve tarla kenarlarında bulunan, yüksekliği 30-90 santim arasında değişen iki ve çok senelik yumuşak tüylü otsu bir bitkidir. Trakya, Marmara, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Konya ve Kayseri’ de rastlanır. Kullanılan kısımları yaprak, kök ve tohumlarıdır.

Tıbbi olarak eczanede hazırlanmış prepatları

Kuvvetli bir uyuşturucu ve ağrı kesici olarak kullanılır.

Banotu Faydaları

 • Titreme ve çarpıntıyı giderir.
 • Uykuyu kaçırır. Keyif verir.
 • Kan temizleyici ve kramp sökücüdür.
 • Mide ve bağırsak spazmlarını giderici etki gösterir.
 • Beyin hastalıkları, kore hastalığı ve nikriste faydalıdır.
 • Yaşlılarda görülen titremelere faydalıdır.
 • Nefes darlığı etkisi sayesinde astımı olan hastalara faydalıdır.
 • Çocuklarda görülen gece altını ıslatma sorununu önlemeye yardımcı olur.

Dikkat banotu nasıl kullanılır : Banotunun yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Zehirlenmelere yol açabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Uyku ve uyuşukluk verebilir.

Aktif maddeleri Hyoseyamin, Atropin, Antropamin ve Tropindir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

“Banotu” üzerine 1 yorum

 1. mine dedi ki:

  Kahramanmaraş merkezden ben mine. Merhaba herkese sayfanız inan ki çok hoşuma gitti, face de paylaştım 20-06-2017 09:25:12

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir