Barfiks Çekme

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 200
sponsorlu reklam

Vücudun üst bölgesindeki birçok kası çalıştıran barfiks hareketi vücut geliştirme ile uğraşanların da en temel hareketlerinden biridir. Temelde bir çubuğa asılarak kollar ile vücudun yukarı çekilmesine dayanan ve barfiks çekme olarak adlandırılan bu hareket vücudun en az çene hizasına kadar çekilmesine dayanır. Kuvvet gelişimi konusunda oldukça etkili bir harekettir. Vücudun tüm ağırlığı sadece kollara bindiği için kol kaslarını kuvvetlendirmesinin yanında diğer pek çok kas grubunu da hatırı sayılır oranda çalıştırır. Barfiks hareketinin çalıştırdığı kas grupları arasında omuz, sırt ve karın kası ile kol kasları ön plana çıkar. Bu kadar kas grubunu çalıştırmasına ve kuvvet artışı sağlamasına karşın çok tercih edilen bir antrenman değildir. Bunun sebebini çok kuvvet gerektirmesine bağlamak yanlış olmaz. Bu zorluğa göğüs gerip düzenli bir şekilde barfiks antrenmanı uygulayan kişilerse çok geçmeden karşılığını güzel ve hacimli bir vücut olarak alır.

Düzenli olarak yapılan barfiks çalışmaları sonucunda omuz, ön ve arka kol, sırt, kanat ve göğüs kaslarına hacim kazandırılabilir ve bu bölgelerin kuvvetlenmesi sağlanabilir. Barfiks hareketi bir çubuğa asılmak olarak tanımlansa da değişik varyasyonlara sahiptir. Bara asılı kalma, bara asılıp bacakları birleştirerek karna çekme gibi çalışmalar ile antrenmanın ağırlık vereceği kas grubu yönlendirilebilir.

Barfiks antrenmanında tekrar sayısını artırmak için vücuda ayaklardan bir takım ağırlıklar bağlanabilir. Kısa bir süre bu şekilde çalışarak sağlanan kuvvet artışının ardından ağırlıksız barfiks çekerken yapılabilen maksimum tekrar adetinde gözle görülür bir artış sağlanabilir.

Barfiks Programı

(Maksimum yapılabilen tekrar x3) şeklinde 1′er gün aralıklar ile haftada 3 gün barfiks antrenmanı uygulayabilirsiniz. Setler arasında 60 saniye dinlenilmeli ve çalışmaya başlamadan önce egzersiz hareketleri ile vücut ve özellikle barfiks sırasında çalıştırılacak kaslar ısıtılmalıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir