Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 256
sponsorlu reklam

Şüphesiz her insanın başına gelen bir olaydır Baş ağrısı. Size bu konumuzda Baş ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer? Bunların hakkında bilgiler vereceğiz.

Sayısız söylentilerin bulunduğu, tıbbı olarak çözülebilecek bir ağrı olan baş ağrısı, insanların bazen hayatını zorlaştırıyor. İlaç içmeyi sevmeyen kişilerin de sayısının az olmadığını sizlere belirmek isteriz. İşte bizim amacımız ilaç içmeyi yada ilaç yutmayı sevmeyenler için bitkisel uygulanmış alternatif tıp yöntemleridir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

1- Başı ağrıyan bir kimse ince ince dilinmiş patatesleri alnına sıralayıp üstüne bir çatkı çeker.
2- Baş ağrısı, baş dönmesi, sarsıntı yapıyorsa, soğuk su ile yıkanır varsa buz, kar başa konur. Bu işlem baş ağrısıyla ısının yükseldiği sıralarda yapılır.
3- Yuvarlak yuvarlak kesilen limon dilimleri alına sarılır.
4- Ağrı çoksa, uzun sürerse baş keskin sirke ile yıkanır. Sirkeye batırılan bir çatkı ıslak ıslak alına sarılır.
5- Alına sarımsak konur, üstüne bir çatkı çekilir. Sarımsak daha çok dövülerek bir hamur niteliğine dönüşünce bu işlem uygulanır.
6- Saç köklerini hafif hafif çekmekte baş ağrısına iyi gelir.
7- Baş ekşi bir sıvı ile (sirke yoksa turşu suyu) yıkanır. Hangi durumda olursa olsun, baş ağrıdığında, sıcaktan, başı aşırı ölçüde ısıtmaktan kaçınılır. Ayağını sıcak tut başını serin diye söylenen atasözü bu durumla ilgilidir.
8- Baş ağrısı baş dönmesi yapıyor, sıcaklıkla ilgili görülmüyorsa işlemlerin çoğu uygulanmaz.
9- Yeni doğum yapmış, çok kan akıtmış, güçsüz düşmüş kadınların baş ağrıları tuttuğunda daha çok şerbet içirilir, bal yedirilir, insanı güçlendirici besinler uygun görülür.
10- Baharlı tere tohumu, bal macunu yapılarak baş ağrısı geçene değin aç karına birer çay kaşığı alınır.
11- Kına, tuzsuz tereyağı eritilerek sıvı durumuna getirilir, buruna damlatılır.
12- Defne tohumu dövülür, balla karıştırılıp yenir.
13-Temizlenmiş sinameki, bal, anason, mesteki belli oranda karıştırılır, dövülür macun yapılır. Birer buçuk çay kaşığı alınır.
14- Ayva koklamak ya da ayvaların saklandığı yerde bir süre durup kokusunu almak baş ağrısına iyi gelir.
15- Baş dönmesini gidermek için ada soğanı yenir. Bu hem baş ağrısına hem baş dönmesine iyi gelir.
16- Çöreotu sık sık koklanır.

Bu yöntemlerin haricinde en yaygın baş ağrısı çözümü ağrı kesici kimyasal ilaçların kullanımıdır. Ağrı çok şiddetliyse ve uzun süre geçmiyorsa bir doktora danışılması tavsiye olunur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir