Biber

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 151
sponsorlu reklam

Vatanı Güney Amerika olan Biber değişik yüksekliklerde iklimi ılık olan her yerde yetişen bir bitki türüdür. Hemen her ülkenin mutfağında önemli bir yere sahip olan Biberin faydaları da saymakla bitmiyor.

Kuvvetli topraklardan 100 cm’e kadar boylanan biberler şekillerine göre;

Sivri, Çarliston, Uzun Dolmalık ve Yuvarlak Dolmalık

Renklerine göre;

Yeşil, sarı ve kırmızı.

Tatlarına göre ise

Acı ve Tatlı biber olarak ayrılırlar.

Yeşil ve taze biberler yemeklerde ve salatalarda, olgunlaştıktan sonra kurutulup pul ve toz haline getirilenler baharat olarak kullanılırlar. Biberlerin hepsinde A,B1,B2,P,K ve C vitaminleri, niasin, %1 protein, %4 karbonhidrat ve %1,5 selüloz bulunmaktadır.

Kurutulduktan sonra kullanılan biberin faydaları

Mideyi uyarır, Ferment faaliyetlerini artırır.
İştahı açar, hazmı kolaylaştırır.
Erkek ve kadında cinsel isteği uyandırır.
Erkeklerde seks gücünü çoğaltır.

Biberin Faydaları

  1. Kan dolaşımını hızlandırır.
  2. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.
  3. Eklem iltihaplarını kurutur.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir