Böğürtlen

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

Böğürtlen bitkisi ortalama olarak 150 ila 200 cm arasında değişen yüksekliktedir. Çalı görünümündeki bu bitkiye genellikle çit ve hendek kenarlarında rastlanır. Ege, Marmara ve bütün Karadeniz bölgesinde kendiliğinden yetişmektedir. Böğürtlenin meyvelerinden ve yapraklarından faydalanılır. Meyveler taze olarak yenir ve reçeli yapılır.

Böğürtlende A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra %5 oranında invert şekeri, asit sitrik ve elma asidi bulunmaktadır.

Böğürtlenin Faydaları

Aktif maddelerini Tanen ve Organik Asitlerin oluşturduğu böğürtlen, böbrek ve mesanedeki kumları dökmesi dolayısıyla böbrek hastalıkları tedavisinde etkilidir.
Böbrek yaprakları ve kökleri çok uzun süreli kullanımı bağırsak iltihabı, kronik apandisit ve beyaz akıntı için faydalıdır.
Balgam söktürücü özelliği olduğu da söylenmektedir.
Kurutulmuş kökünden hazırlanan çay, vücutta sıvı birikmesi halleride kullanılabilir.
Kanayan diş etleri için yapraklarının çiğnenmesinin faydalı olduğu gözlenmiştir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir