Buğday

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 229
sponsorlu reklam

Tohumları başak içerisinde bulunan 80-120 cm yüksekliğindeki Buğday, kışları kurak ve yazları ılımlı olan her yerde yetiştirilir. Ekmek ve hamurlu yiyecekler için en iyi Un’ u veren tahıl bitkisi olması dolayısıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca buğday, bulgur olarak ta tüketilmektedir.

Buğdayın İçeriğindeki Değerler

Buğdayda %50 karbonhidrat, %9 protein, %2 yağ, B1, B2 ve C vitaminleri, kalsiyum, mangan, potasyum, fosfor, kükürt, çinko ve kobalt bulunmaktadır.

Buğday Faydaları

  1. Ekmek diğer unlu yiyeceklerde kullanılır.
  2. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
  3. Kabızlığı önler.
  4. Sinir bozukluklarını gidererek zihni dinlendirir.
  5. Damar sertliği, mide ve cilt hastalıkları olanlar taze ekmek ve sıcak börek gibi yiyecekleri az tüketmelidir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir