Çakal Eriği

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 245
sponsorlu reklam

Tadı biraz mayhoş olan ve göğem, deli erik, yaban eriği isimleri ile anılan Çakal eriği faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği, çakal eriğin yararları neler?

Bodur olarak adlandırılan ve boyu 3 -4 metreye kadar ulaşabilen ve beyaz renk çiçekler açan Çakal eriği, organik asitler, pektin ve şekeri içeriğinde bulundurur. Ayrıca çiçeklerinde flavon ve glikozitler barındıran meyve bu yönden çok zengindir. Ayrıca yapraklarında bol miktarda tanen bulunduran çakal eriği bir çok şifaya sahiptir.

Çakal Eriği Faydaları

 1. Mide ve bağırsakların çalışmasını dizenler.
 2. İshali önler. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
 3. Özellikle ateşli hastalıklarda kalbi kuvvetlendirir.
 4. Terleme yoluyla vücuttaki zehirlerin atılmasını sağlar.

Çakal eriği için ek olarak yazılacak bir çok faydanın bulunduğunu sizlere söyleyebiliriz. İşte o faydaların bazılarını alt kısımda sizlerle paylaşıyoruz.

Çakal Eriğinin Diğer Faydaları

 1. Müshil etkisi vardır.
 2. Terletici özelliği vardır.
 3. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 4. Mide dostu.
 5. Çakal eriği çiçeklerinden hazırlanan çay zararsız ve güvenli bir müshildir.
 6. Mide üzerinde de faydalı etkileri vardır ve iştahın uyarılmasına yardım eder.
 7. Hafif mesane problemleri, deri problemleri, nezle, mide krampları, sıvı toplanması ve taş oluşumu için tavsiye edilmiştir.
 8. Taze meyvelerin öz suyu ağız ve boğazdaki iltihaplar için iyidir.
 9. Meyvelerinden hazırlanan reçel meyvenin kendisinden çok daha makbul bir müshildir ve özellikle de çocuklar için uygundur.
 10. Kök kabuğunun kaynatılmasının ateşe yararlı olduğu söylenir.

 

Hazırlanışı Ve Kullanma Şekli

Eğer meyve iki ile üç gece don olayına maruz kaldıktan sonra toplanırsa daha makbuldür.

 

2 çay kaşığı çiçeği (yapraklarda karıştırılabilir) 1/2 bardak suda demleyin. Her defasında taze yapılmış olarak, 1/2 bardak sabah, 1/2 bardak akşam alın. Eğer tercih ederseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir