Çam Ağacı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

Kuzey yarım kürede geniş ormanlar teşkil eden 10-20 metre yüksekliğinde ağaçlardır. İğnemsi uzun sert koyu yeşil yapraklarını kışın dökmezler. Kabuk ve odunların da çok yüksek miktarda reçine bulunur. Tomurcuğundan, Palamudundan, çırasından, kozalaklarından ve filizlerinden yararlanılan, ayrıca bir çok hastalığa şifa olan çam ağacını kısaca tanıyalım;

Memleketimizde yetişen çam türleri; Kızılçam, Halepçamı, Karaçam, Fıstıkçamı ve Sarıçam’dır.

Çam türlerinden Terementi (Çam Sakızı), Çam poleni, Çam katranı ve Çam fıstığı olarak faydalanılır. Terementiyi ağaçlar 20 yaşına geldikten sonra vermeye başlarlar. Elde etmek için gövde üzerine yaz aylarında yaralar açılır ve bu yaralardan akan mahsül kilden yapılmış kaplara toplanır. Bir ağaçtan senede 1-1,5 litre kadar terementi elde edilir. Bu verim muğla ormanlarında 5 litreye kadar yükselir.

Terementinin görünüşü koyu kıvamlı, özel kokulu ve bal rengidir. Organik eriticilerde çözünür. Birleşimi %70-90 Resin, %10-20 Terementi esansı şeklindedir. Resin kısmında resin asitleri ve esans kısmında da pinenler vardır. Resinler yakı imali, kağıt, muşamba, sabun, boya ve cila sanayiinde kullanılır. Terementi esansına Terebentin de denir. Terebentin doğrudan doğruya su buharı distilasyonu ile elde edilir ve %90 kadar pinen bulunur. Pinenler bir çok birleşiğin sentezinde kullanılan ilkel maddedir. Pinenden hareket edilerek kısmi sentez ile kafur ve terpenler hazırlanır.

Terpenler tedavide BALGAM SÖKTÜRÜCÜ ve GÖĞÜS YUMUŞATICI olarak kullanılır.

Terementi esansı elde edildikten sonra geriye kalan kısım Kolofan veya Reçine’dir. Cam gibi oldukça saydam üzeri beyaz tozlu açık sarımsı veya esmerimsi renkli kolaylıkla kırılabilen parçalar halindedir. Alkol, Ether ve Kloroformda çözünür. Yakı, Flaster, Boya ve Cila endüstrisinde çok kullanılır.

Çam poleni, muhtelif çam türlerinden çiçek açma zamanında elde edilir. Birleşiminde enzimler ve vitaminler mevcut olup KUVVET VERİCİ ve MUKAVEMENTİ ARTIRICI OLARAK kullanılır.

Çam katranı, muhtelif çam ve melez türleri odunlarının alçak harekette kuru distilasyonu ile elde edilir. Ça katranı siyah esmer renkli, özel kokulu, yakıcı lezzetli ve koyu kıvamlı sıvıdır. Birleşiminde Kresol, Gaiakol, Benzen, Toluen, Xylen bulunmaktadır. Haricen CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ‘ nde kullanılır. Doğu Kanada ve Amerika’da yetişen bir türünden Kanada Balsamı elde edilir.

Çam fıstığı balla karıştırılıp yenilirse;
Zafiyet ve Bitkinlik hallerini giderir, kronik yorgunluk hissini ortadan kaldırır.
Kan Tükürmeyi iyileştirir, öksürüğe iyi gelir.
İdrar yolu iltihaplarını, akıntılarını önler.
Bele kuvvet verir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir