Cevizin Faydaları

Kuru Yemiş Fadalı Bilgi Yazar 233
sponsorlu reklam

Vatanı Ön Asya olan Ceviz Ağacı 20 metre yüksekliğe kadar erişebilmektedir. Memleketimizde milyonlarca ceviz ağacı bulunmaktadır. Ege, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde bol miktarda yetiştirilmektedir. Cevizin meyvesinden, meyvenin yeşil kabuğundan, yapraklarından ve mobilyacılıkta odunundan faydalanılmaktadır.

Bilinen Ceviz Çeşitleri

Ağustos Cevizi: İnce kabuklu, orta büyüklükte, yuvarlak, yaz sonunda olgunlaşan çeşittir.
Niksar Cevizi: İçi dolgun, iri ve yuvarlaktır. Ağustos ayında olgunlaşmaktadır.
Uzun Ceviz: İnce kabuklu, orta irilikte ve uzuncadır. Yaz sonunda olgunlaşır.
Akbaba Cevizi: Orta irilikte ve kabuğu kalıncadır. Yaz aylarında taze olarak sarf olunur. Yağı azdır. İstanbul civarında yetişir.

Besin değerini A, B1, B2, C, E, K vitaminleri, %70 yağ ve %14 oranında protein oluşturmaktadır. Madensel elementler yüksek değerdedir. Ceviz yaprağı ve meyvesinin üzerindeki yeşil kabuk birleşim bakımından hemen hemen aynıdır. Yaprakları bilhassa Haziran ve Temmuz aylarında toplanıp kurutulurlar. Kabukları meyveler olgunlaştıktan sonra alınırlar. Her ikisi de birleşim olarak Juglandin, Juglon ve Kına’dan oluşur.

Ceviz Yaprak ve Kabuklarının Faydaları

  1. iştahı açar.
  2. Kanı temizler.
  3. Kan şekerini azaltır.
  4. Kemik zaafiyetlerinde kemikleri kuvvetlendirir.

Ayrıca cevizin meyvesi de oldukça faydalıdır.

Cevizin Faydaları

  1. Vücudu besler ve şişmanlatır.
  2. Cinsel gücü artırır.
  3. Basura iyi gelir.
  4. İdrar söktürür. Mideye iyi gelir.
  5. Bağırsak ağrı ve sancılarına iyi gelir.

Kilo alma sorunu yaşayanlar, şişmanlamak isteyenler, cinsel gücünü artırma ihtiyacı duyan kişiler ile hemoroid basur sorunu yaşayanların ceviz tüketmeleri önerilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir