Çiğdem

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 150
sponsorlu reklam

Vatanı Kuzey Akdeniz olan Çiğdem halk arasında Sonbahar Çiğdemi olarak ta bilinmektedir. Türkiye’ nin her yerinde yetişen 40 kadar türü vardır. Kullanılan kısımları; tohumları ve kök yumrularıdır. Özellikle Damla hastalığının tedavisinde kullanımıyla bilinmektedir. Çiğdem Çayı ise böbrek mesanedeki iltihapların çözülmesinde etkilidir.

Çiğdem’in Faydaları

  1. Damla hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.
  2. Halen biyolojik gelişimde Metafaz safhasını durdurması nedeni ile yeni mutasyonlar elde etmek için kullanılır. Meyve ve sebzelerin farklı gelişmelerinde faydalanılır.
  3. Kabızlığı giderici özelliğinin yanı sıra idrar söktürür.
  4. Fazla kullanılmaması tavsiye edilir.

Önemli Not: Zambakgiller ailesinden zehirli bir kır bitkisi olan çiğdemin soğan kısmından; Çiçek ve tohumlarından yararlanılır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir