Creatine Kullanımı

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 178
sponsorlu reklam

Creatine vücuttaki enerji üretimine yardımcı olan bir amino asit türevidir. Kırmızı et, balık gibi besinleri tüketen kişilerin kaslarında bir miktar creatine bulunur. Creatine vücudun yedek jeneratörü olarak tanımlanabilir. Vücudumuzda bulunan ve ATP olarak tanımlanan bir çeşit kimyasal aracılığıyla üretilir. Fakat kimi zaman vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamakta yeterli olmaz böyle durumda ekstra bir fosfat kaynağına ihtiyaç duyulur. Böyle durumlarda Creatine devreye girer. Creatine’in bir başka önemli özelliği ise vücuttaki protein üretimine olan katkısıdır. Ayrıca yoğun tempolu bir antrenman sonrası protein yakımını da azaltarak protein ürünlerinden alınan verimi artırır.

Creatine kullanan kişilerde kısa sürede yoğun bir kütle artışı görülebilir fakat çoğu zaman bu artış yanıltıcıdır ve creatine kullanımı bırakıldıktan kısa bir süre sonra etkisi kaybolur. Bu durumun sebebi creatine’in kas hücrelerinde su birikimi sağlamasıdır. Bu yönüyle kaslarda hızlı bir gelişim ve şişme görülür. Maksimum seviyede efor harcanan durumlarda 6 ila 8 saniye süresince ATP harcama oranı zirveye çıkar. Böyle durumlarda creatine devreye girerek etkisini gösterir. Ani kuvvet kullanımı ve hıza dayalı alanlarda örneğin güreş, boks ve kısa mesafe koşuları gibi sporlar ve vücut geliştirme de ağırlık kaldırma aşamalarında creatine kullanımı etkilidir.

Creatine Zararlı Mı?

Creatine’in kanıtlanmış olan herhangi bir zararı yoktur. Bu konuda pek çok araştırma ve deney yapılmış olmasına karşın olumsuz etkilerine yönelik bir bulgu olmamıştır. Fakat doğru bir biçimde kullanılmadığı takdirde etkisini göstermeyeceği bilinmektedir.

Kimler Creatine Kullanmalı

Creatine kullanımı daha çok yoğun kuvvet veya hız gerektiren spor veya aktiviteler için tercih edilir. Ağırlık kaldırma, koşu veya boks, karate gibi sporlar ile meşgul olanlar creatine kullanılımına ağırlık verir.

Doğal beslenme şekliyle günlük creatine alımı 1 gram kadardır. Balık ve kırmızı et tüketimi fazla olan kişilerde günlük creatine alım miktarı biraz daha fazla olur. Bu oran günlük ihtiyacın altındadır. Bu sebeple yoğun antrenman yapan kişiler dışarıdan creatine takviyesine ihtiyaç duyabilirler.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir