Defne

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 83
sponsorlu reklam

Vatanı Anadolu olan defne ağacı 6 ila 8 metre yüksekliğinde yapraklarını dökmeyen ağaçlardır. Akdeniz’in karakteristik bitkilerindendir. Ülkemizi çevreleyen sahillerin her yerinde yetişmektedir. Defne ağacının yaprak ve tohumlarından faydalanılır. meyve ve yapraklarda bitkiye özel kokusunu veren bir ucu yağ ve meyvelerinde de bundan başka birde sabit yağ vardır. Uçucu yağ meyve ve yapraklarından distilasyonla elde edilir.

Defne ağacının ve yapraklarının faydaları

 1. Büzücü.
 2. Gaz giderici.
 3. Hazma yardımcı.
 4. Mide dostu.
 5. Yemişler ve yapraklardan çıkarılan defne yağı romatizma, ezikler ve deri problemleri için hazırlanan merhem ve ovma ilaçlara katılır.
 6. Meyve yaprakların ikisi de sindirim sistemini uyarırlar.
 7. Terletir, ateşi düşürür.
 8. Vücuda rahatlık verir.
 9. İdrar ve adet söktürür.
 10. İştah açar.
 11. Sinir ağrılarını dindirir.
 12. Meyve veya yapraklardan hazırlanan kaynatma bal veya şurup ile lapa haline getirirlip soğuk algınlığı ve diğer göğüs problemleri için haricen göğse uygulanır.
 13. Müzmin baş ağrılarını geçirir.
 14. Doğum zorluklarını giderir.
 15. Adet gecikmelerinde etkilidir.
 16. Romatizmal ağrıları dindirir.
 17. Mide iltihaplarını kurutur.
 18. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
 19. Bol idrar söktürür, ödemleri çözer
 20. Sindirimi kolaylaştırır, bağırsakları dezenfekte eder.
 21. Eğer defne ağacının tohumları macun yapılarak yenilir ise nefes darlığına, müzmin öksürüğü,mide ve barsak gazlarını giderir.

 

Aktif maddeleri Sineol,geraniol ve terpineoldur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir