Domates

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 219
sponsorlu reklam

Vatanı güney Amerika olan domates türlerine göre değişik yüksekliklerde bir senelik otsu bir bitkidir.50 den fazla kültüre alınmış türleri mevcuttur.Tazeolarak tüketilir, salça üretiminde kullanılır.en bol ve en ucuz vitamin kaynağı olduğu bilindikten sonra, üretim ve tüketimi büyük bir hızla artmıştır.
domatesin tohumlarından elde edilen fidelerin ekilmesi ile yetiştirilen domateste, olgun meyveleri türlere göre değişmektedir.

Domatesler sofralık ve salçalk olarak iki gurup halinde üretilmektedir. Seracılığın gelişiminden sonra, sofralık domates temini sorun olmaktan çıkmıştır. Ziraatı bodur ve sırık olarak yapılmaktadır.Yetiştirilen bodur domatesler es-58 ,es 24, He-1370 texto ve sırık domatesler ise earlına, mermande, manalucie, marglobe’dir.

Domates’in besi değerini A, B1, B2, C, K vitaminleri, %1 protein, %4 karbonhidrat, bakır, mangan, flor, kobalt, potasyum ve lüzumlu bir çok elementler oluşturmaktadır. 100 gram domates suyunda 23 mg C vitamini bulunmaktadır. Kg başına düşen kalori miktarı 260′dır. Domatesteki %94 suyun giderilmesi ile domates tozunun elde edilmesi tetkik edilmekte olan bir konudur.

Domatesin Faydaları

  1. Barsak faaliyetlerini ve safra ifrazını artırır.
  2. Kan basıncını düzenler.
  3. Tansiyonu normal seviyede tutar.
  4. Vücutta kan yapımını hızlandırır.
  5. Vücudun direncini artırarak salgın hastalıklardan korur.
  6. Çocukların çabuk büyüme ve gelişmesini sağlar.
  7. Vitamin deposudur.

Önemli Not: A vitamini bakımından çok zengin olan domates içerisinde bulundurduğu Oksalat denen bir madde olduğundan böbreklerinde taş ve kum olanların fazla yemeleri iyi değildir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir