Domuz Etinin Zararları

Domuz Etinin Zararları

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 269
sponsorlu reklam

Trişin paraziti yaban domuzu, ayı, köpek ve kedi gibi hayvanların etlerinde bulunur. Parazit domuza fareden geçer. Domuz eti az, pişmiş olarak yenirse insana da geçer. Bu parazit ancak 70 dereceli hararette öldürülebilir. Onun için az pişmiş etlerde, parazitin insan vücuduna girmesinden, 4 gün sonra ilk hastalık, belirtileri baş gösterir. Bunlar bulantı, kusma, ishal, sancı, titreme ve ateştir. Bu devrede barsak trişinleri bol miktarda yavrular. Ve barsak duvarını delerek kana karışırlar. Bu suretle adalelere ulaşırlar. O zaman hastalığın ikinci devri başlar. Adalelerde şişkinlik ve ağrı olur. Ateş tifo hastalığında olduğu gibi yükselir, baygınlık başlar. Az sonra akciğerler de hastalığa iştirak ederler. Bu hal, 4-5 hafta zarfında insanın ölümüne sebep olur. Eğer insan ölmez de dayanabilirse de, trişinler kireçleşir ve onlar ölür. Hastalığa tutulanların yüzde 5-30′u ölür.

Dinen de bir çok inanışta yenmemesi emredilen Domuz eti özellikle İslam dininde haram kılınmıştır. İslam dini bir takım hayvanların etlerini yemeyi serbest bırakmışken, bazılarını yasaklamıştır. Meşru kılınan veya yasaklanan hayvan çeşitleri incelendiğinde, insan sağlığı için yararlı hayvanların etinin meşru, zararlı olanların ise yasaklanmış olduğu anlaşılır. İşte domuz da beslenme tarzı, görünüşü, insanı tiksindiren tabiatı ve bünyesinde, etini yiyenlere geçebilen trişin vb. zararlı unsurlar taşıması nedeniyle yasaklanmıştır. Neden tüketilmemesi hakkında bir çok videonun bulunduğu Domuz eti, bir kaç video ile sizlerin huzurunda.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir