Dut

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

Meyve, yaprak ve kabuklarından yararlanılan ve vatanı Çin olan dut ağacı, 3 ila 10 metre arasında değişen yüksekliklerde yetişen bir ağaçtır. 12 çeşidi bulunan Dut’un  kışları ılık geçen ve asmanın yetiştiği iklimlerde yetiştirilmektedir. Güneye bakan her toprağa uyar, kıraç ve taşlık yerlerde de yetişmektedir. Türkiye’de 4 milyona yakın faydalanılmaktadır. Dut çeşitleri; Ak Dut, Kara Dut ve Kırmızı Dut olarak ayrılmaktadırlar. Dut ağacı kısa ömürlü bir ağaçtır. Nakli güç olduğundan şehir içinde ve şehir civarındaki bahçelerde yetiştirilir. Meyvesinden ve yapraklarından faydalanılır. Dut yaprakları ipek böceğinin tek gıdasıdır. Taze olarak yenilmektedir, ayrıca Kara Duttan Dut Şurubu yapılmaktadır. İyi bir meşrubat yapıldığı gibi ağız ve boğaz hastalıklarında tıbbi maksatlarla da kullanılmaktadır. Besi değerini A, B1, B2, C vitaminleri, %13 invert şekeri ve organik asitler oluşturur.

Dut Faydaları

  1. Kan yapıcı özelliği vardır.
  2. İştah açar ve kilo aldırır.
  3. Kabız yapıcı özelliği vardır.
  4. Böbrekteki yağ oranını dengeler.
  5. Bağırsakların çalışmasını düzenler.
  6. Arjin hastalığının tedavisinde kullanılır.

Dutun Etkileri, Hazırlanışı Ve Kullanma Şekli

  1. Beyaz dutun yaprakları idrar söktürücüdür. 7 gram kadar yaprak 250 gram suda haşlanıp içilirse hemen etkisi görülür. Karadut çoğunlukla doktorlukta kullanılır.
  2. Karadut şurubu ağızda, diş etlerinde meydana gelen iltihapları iyileştirir.
  3. Bir parça hatmi çiçeğini haşlayıp içine dut şurubu konularak gargara yapılırsa bademcik iltihapları geçebilir.
  4. Küçük çocukların ağız ve diş iltihaplarında en çok kullanılan ev ilacı dut şurubudur. Yutulsa bile hiç bir zarar vermez.

Siyah Dut Hakkında

Siyah dut Avrasyalı bir ağaçtır. 9 metreye kadar yükselir ve eflatun ile siyah meyveleri vardır. Tıbbi olarak kabuğu kırmızı dutun ki ile eşdeğerdir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir