Egzama Nasıl İyileşir

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 158
sponsorlu reklam

Egzama vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalığın oluşmasında alerjik etmenler ön plandadır. İnek sütüyle beslenen bebeklerde eğer ailede alerji görülme durumu varsa inek sütü yerine anne sütüyle beslenme önerilir. Kırmızı ve pembe renkte çok kaşıntılı deri pürüzlenmesi halinde kendini gösterir. Egzamayı diğer cilt hastalıklarından ayıran özelliği, herhangi bir yerde dağılmadan ve cilt kuruyunca oluşan şiddetli kaşıntı yapmasıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzamanın tam ve kesin olarak tedavisi bulunamamıştır. Genellikle çocuklarda görülen hastalık ileri ki yaşlarda kendiliğinden geçebilir. Alerji geçmişi olan herkeste görülme olasılığı vardır.

Egzama-Nedir-Nasil-Gecer Egzama Nasıl İyileşir

Egzama hastalığı süresince nemlendirici krem kullanılmalı, kaşıntı yapan giysiler giyilmemeli, kimyasal madde içeren temizlik maddelerinden uzak durulmalı, alerjik etki yapan gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca stres de egzamayı tetikleyen unsurlardan olduğu için mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Bitkisel yöntemlerle egzamadan kurtulan kişilerin sayısı oldukça fazla… Siz de bu yöntemlerden faydalanabilir hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.
Taze sarımsak otunu sıkarak suyunu egzamalı bölgeye sürebilirsiniz.

Egzama Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Karanfil ve nöbet şekerini toz şekline getirerek karıştırılır ve bu karışım sabah-akşam günde iki öğün olmak üzere yenilir.
Funda tohumu kaynatılıp posası sorunlu bölgeye sürülmelidir.
On tane aspirini bir çay bardağı su veya ispirto içine atıp eritin ve bir pamuk yardımı ile egzamalı Bir çorba kaşığı kına, bir tatlı kaşığı şap tozu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve aynı ölçüde su karıştırılıp ellere sürülür ve bir gece bu şekilde bekletilir.
Bölgeye sürün.
Adaçayı çay haline getirildikten sonra bu suyla kaşıntılı bölge yıkanır.
Kekik kaynatılarak sorunlu cilde pansuman yapılır.
Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları kaynatılıp sıcakken sorunlu cilt 5-10 defa bu suyun içerisine katılır.
Limon suyunun içine muz ezilerek karıştırılır. Krem şeklindeki bu karışım egzamalı bölgeye sürülür.
Bir tutam ısırgan yaprağı ispirto içerisine ilave edilerek bir hafta bekletilir daha sonra aynı oranda su ile karıştırıldıktan sonra sorunlu bölgeye bu suyla pansuman yapılır

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir