Erik

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 0
sponsorlu reklam

Severek tükettiğimiz ve yaz ayının habercisi olan Erik Ağacı 4 ila 6 metre yüksekliğinde ılık ve soğuk iklimlerde daha iyi yetişen bir ağaçtır. Yurdumuzda yetiştirilen erik ağacı miktarı 7 milyon kadardır. Yetiştirilen çeşitleri: Burnak, Farmoza, Santaroza ve Mürdüm’dür.

Burnak Eriği: Meyvesi iri, yuvarlak, konik, eti koyu sarı, tatlı, kokulu ve dış kabuk rengi koyu kırmızıdır.

Farmoza Eriği: Meyveleri irice, kalp biçiminde, kirli sarı üzerine kırmızı noktalı, etinin rengi sarı yeşil tatlı, sulu ve kokuludur. 15 16 tanesi 1 kilo gelir. Yaz ortasında olgunlaşır.

Santaroza Eriği: Meyvesi çok iri, yuvarlak kabuk rengi koyu mor ve eti kırmızıdır. Çok tatlı ve hoş kokuludur.

Mürdüm Eriği: Meyvesi iri yuvarlak ve kahverengi, eti sarı ve mayhoştur.

Erik faydaları oldukça fazla olan bir meyvedir. Besi değerini B1, B2, B6, C vitaminleri, %7 invertşekeri, %3 sakkaroz, sitrik asit ve oksalik asit oluşturmaktadır.

Taze olarak tüketilen Eriğin Faydaları

  1. Romatizma tedavisi, nikris ve damar sertliklerine faydalıdır.
  2. Vücuda zindelik kazandırır.
  3. İdrar söktürür.
  4. Kan yapıcı özelliği vardır.
  5. Kalbe kuvvet verir. İştah açar.
  6. Hazımsızlığı giderir.
  7. Böbrekleri dinlendirir.
  8. Çekirdeği bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

Kuru komposto şeklinde tüketilen Eriğin Faydaları

Bağırsaklarda yumuşaklık sağlar.

Taze olarak yenilebilen eriğin; reçeli, marmelatı ve pestili de yapılmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir