Erken Menopoz Belirtileri

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 163
sponsorlu reklam

Menopoz kadınların korkulu rüyası haline geldi. Özellikle son yıllarda ülkemizde menopoz sıkıntısı yaşayan kadınların yanı sıra, erken menopoz şikayetleri de çoğaldı. Erken menopozda ilaç tedavisinin dışında, psikolojik tedaviler de uygulanıyor. Peki, erken menopoz nedir? Sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Erken menopozu; kadınların 40 yaşından önce, adet kanamalarının kesilmesi olarak tanımlayabiliriz. Dünya genelinde kadınların menopoza girme yaşları 50 ve civarı olurken, ülkemizde bu yaş otalaması 40’a kadar düştü. Erken menopozun nedeni ise tam olarak bilinemiyor. Ama yumurtalıkların östrojen üretememesi durumunda menopozun yaşandığı bilimsel bir gerçek olduğunu belirtelim.

Erken-Menopoz-Belirtileri Erken Menopoz Belirtileri

Ülkemizde hemen hemen yüz kadından 3’ünde erken menopoz görülüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi erken menopozun kesin olarak bilinen bir sebebi yok. Ancak genetik etken önemli bir faktördür. Annesi, teyzesi, anneannesi gibi birinci dereceden akrabalarında erken menopoz görülen kadınların, yüzde sekseninde erken menopoz problemi yaşanıyor. Erken menopozun belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Adet düzensizliği bu belirtilerin başında geliyor. Bu düzensizlik iki adet süresinin arasının kısalması olarak kendini gösterir. Yumurta kesesi sayısı da diğer bir belirtidir. Yaşa uygun olmayan kese sayısı size erken menopoz hakkında bilgi verebilir. Bu sebeple yılda en az bir kez jinekoloji muayenesi yaptırmalısınız. Kendinizin fark edebileceği belirtiler ise; vücudunuzun östrojen üretiminin bitmesi sonucunda hissedeceğiniz sıcak basmaları, vajina derisinde incelme ve ilişki sırasında yanma-ağrı gibi problemlerdir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir