Gebelikte Baş Ağrısı

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 201
sponsorlu reklam

Gebelik kadın fizyolojisinde pek çok değişliğe sebep olabilir. Normalde de gözlemlenen bazı rahatsızlıklar gebelik sürecinde etkilerini artırarak görülebilir. Baş ağrısı genel bir şikayettir. 20-50 yaşları arasındaki kadınların yaklaşık olarak %80′i sık sık baş ağrıları yaşamaktadır. Ortalamanın bu kadar yüksek olmasındaki başlıca etmen adet dönemindeki hormonal değişikliklerdir. Kadınlarda en yaygın rastlanan baş ağrısı tipleri gelirim tipi ve migren’dir.

 

Gebelikte en sık rastlanan baş ağrısı türü Migren’dir. Migren tipi baş ağrılarında genelde başın bir yarısında ağrı daha çok hissedilir. Bulantı ve kusmanın yanı sıra parlak ışıklara karşı hassasiyet migren tipi baş ağrısında çok sık görülür. Migren daha çok adet zamanlarında ve gebelik gibi östrojen oranının yükseldiği dönemlerde artış göstermektedir. Migren tipi baş ağrıları özellikle gebelik sürecinin ilk aylarında vuku bulur. İlk üç ayın ardından migren ağrılarında azalma olması muhtemeldir. Fakat kimi zaman üç aydan sonra bu ağrılar artarak ta devam edebilmektedir. Bazı hamile kadınlar geçmişte migren ağrıları yaşamamış olsalar da gebelik sürecinde migren ile tanışabilirler. Bu ağrılar doğum sonrasında da devam edebilir fakat emzirme sürecinde migren hastalığı genelde çok azalır. Yapılan araştırmalar migren tedavi edilse de edilmese de bebek ve gelişimi konusunda herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir