Glutamine Kullanımı – L-Glutamine Nedir

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 154
sponsorlu reklam

Bodybuilding ve Fitness ile ilgilenen sporcuların büyük çoğunluğu, yaptığı antrenmanları besin destekleri ile takviye eder. Genel olarak supplement adı verilen bu besin takviyeleri arasında sıkça duyulanlardan biri de L-Glutamine’dir. Kısa bir süreliğine de olsa fitness salonunda vakit geçirdiyseniz bu supplementi duymuş olma olasılığınız bir hayli fazladır. Glutamine vücuttaki en baskın amino asitlerden biri olmasının yanı sıra DNA sentezi sırasında da yapıtaşı görevi görür. Glutamic acid’ın kısaltması olarak dilimize yerleşen Glutamine, genetik kodumuzu oluşturan 20 temel amino asitten biridir. Özellikle protein oluşumu aşamasında önemli bir yere sahiptir. Bu özelliği, kas gelişimi sırasında ortaya çıkan protein ihtiyacı dolayısıyla Glutamine’i önemli hale getirmektedir.

Glutamine Nasıl Çalışır?
Vücudumuzda bulunan amino asitler arasında en etkililerinden birisi olan Glutamine, yapılan egzersizlerden maksimum sonuç almayı sağlar. Vücudumuzda Glutamine olmadığı takdirde, ihtiyacımız olan oranda hücre oluşumu gerçekleşemez.

Protein sentezi sürecinde önemli bir rol oynayan Glutamine, yapılan yoğun antrenmanlar sonucunda yakılan kas hücrelerinin daha büyük ve güçlü olarak yeniden inşa edilmesinde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca hastalıklarda da vücudumuzun Glutamine ihtiyacı üst seviyelere çıkar. Glutamine, bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahip olan hücrelerin artırılması ve onarımında etkindir. Bu özelliği daha güçlü bir bağışıklık sistemi için önemini ortaya koyar.

Glutamine Kullanacakların Dikkatine: Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar glutamine kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir