Göğüs Kası Geliştirme

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 157
sponsorlu reklam

Tüm kas geliştirme çalışmalarında olduğu gibi göğüs kası çalışmalarında da doğru beslenme programları uygulanmalıdır. Protein alımı kilo başına 1,5 – 2gr civarında tutularak kas gelişimi için gerekli olan altyapı sağlanabilir. Yeterince protein almadan yapılan bu tür tuğlasız duvar örmeye çalışmak gibidir.

Göğüs kaslarını geliştirme iki aşamadan oluşur. Birincisi göğüslere kütle kazandırmaktır. Diğer aşamada ise göğüs şekillendirme çalışmaları uygulanır.

Göğüs kütle gelişimi sağlayan hareketler 

Kütle kazandırarak göğüs kası nasıl yapılır.

~ Bench Press ~

Sırt üstü bir zemine uzanıp, kollar göğüs hizasında açılarak ağırlık kaldırma hareketidir. Göğsün farklı bölgelerini daha iyi çalıştırmak için yatay zemin üzerinde de uygulanabilir.

bench-press Göğüs Kası Geliştirme

 

~ Dumbell Bench Press ~
Bench Press hareketinin dumbell kullanılarak yapılmasıdır.

dumbbell-bench-press Göğüs Kası Geliştirme

~ Incline Bench Press ~
Bench press hareketinin yatak zemin üzerinde uygulanmasıdır.

incline-bench-presses Göğüs Kası Geliştirme

~ Incline Db Bench Press ~
Incline bench press hareketinin dumbell ile uygulanmasıdır.

incline-dumbbell-bench-press Göğüs Kası Geliştirme

Göğüs Kası Şekillendirme Hareketleri

Yazımızın başında iki tür göğüs çalışması yapılacağından bahsettik. İlk programda temel bench press hareketleri ile kütle gelişimini inceledik. Sırada kütle kazanan göğüslerimiz için yapacağımız şekillendirme çalışmaları var.

~ Flat Bench Dumbell Fly ~
Düz bir zemin üzerine uzanılarak  uygulanır. Her iki elimizde tuttuğumuz dumbell’ları aşağıdaki görselde olduğu gibi yana açarak uygularız.

dumbbell-fly-300x268 Göğüs Kası Geliştirme

~ Incline Db Fly ~
Dumbell Fly’ın yatay zeminde uygulanan halidir.
45 – 60 arası bir açıyla bacaklarınızı açarak sehpaya oturun.
Dirsekler hafif bükülü olacak şekilde, yukarı bakan bir yay şeklinde dumbell’ları elinize alın.
Dirseklerinizi omuz seviyesine kadar indirerek hareketin başlangıç noktasına gelin.

incline-dumbell-fly Göğüs Kası Geliştirme

Yukarıdaki hareketleri düzenli bir program halinde uyguladığınız takdirde göğüs kası gelişimini sürdürebilirsiniz. Hareketleri uygulamaya başlamadan önce tüm vücut geliştirme antrenmanlarında olduğu üzere egzersiz hareketleri ile vücudunuzu ısındırmayı unutmayın.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir