Günlük Ağacı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 78
sponsorlu reklam

Vatanı Somali Adası olan Günlük Ağacı 9-10 metre yüksekliğinde, rutubetli ve bataklık yerlerde yetişen orman ağaçlarıdır. Memleketimizde Muğla ve civarında ormanlar halinde yetiştirilmektedir. Ağacın yaralanması ile toplanan usarelerinden Sıgala Yağı elde edilir. Sıgala Yağının üretiminde son elde edilen maddeye Günlük veya Buhur denir. Reçine özelliklerinde olan bu madde tütsü olarak yakılmaktadır.

Tıbbi olarak Sıgala Yağı şeklinde kullanılan Günlük Ağacı, vaselinle karıştırılarak deri hastalıklarında mikrop öldürücü olarak kullanılır.
Uyuz, Mantar ve Kellik Tedavisi için kullanılmaktadır.

Günlük Ağacının aktif maddeleri Styrol, Storesinol, Cinnamik asit, Stracin ve Storesindir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir