Hardal

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 95
sponsorlu reklam

Vatanı Kafkasya olan Hardal 1-1,5 metre yüksekliğinde, senelik otsu bir bitkidir. Bütün Avrupa, Kuzey Afrika ve Hindistan’da yetişen bu bitki, yurdumuzda Doğu Anadolu’da yetiştirilir. Beyaz veya siyah olmak üzere iki türü vardır. Bitkinin tohumları un haline getirilerek kullanılır. Hardal, Hardal UNU olarak Sofra Hardalı, Hardal Kağıdı ve Hardal Lapası şeklinde tüketilir.

Sofra Hardalı: Hardal unu, şeker, su, sirke, tuz, yağ ve karabiberin belirli oranlarda karıştırılması ile yapılır.
Hardal Yakısı: Hardal unu sulu hamur halinde emme gücü fazla olan kaba kağıtlara emdirilir ve kurutulur. Kullanılacağı zaman ılık su ile ıslatılıp, istenilen yere tatbik edilir.
Hardal Lapası: Sıcak olarak hazırlanmış keten tohumu lapasının içine hardal unu karıştırılıp iki kat bez arasına sıvanarak kullanılır.

Hardal lapası ve hardal yakısı cilt üzerinde bir (1) saatten fazla bırakılmamalıdır.
Az miktarda alınan Sofra Hardalının uyarıcı etkisi vardır.

Hardalın Faydaları

 1. Bağırsaklarda dışkının yumuşamasını sağlar ve müshil gibi tesir eder.
 2. Acı lezzeti sayesinde iştah açar. Hazmı kolaylaştırır.
 3. Haricen hardal lapası, hardal yakısı ve hardal banyosu şeklinde, tahriş edici olduğundan kanı cilde çekmek ve ağrı kesmek maksadıyla verilir.
 4. Romatizmal ve sinirsel ağrılara yararlıdır. Lapa yarım saatten fazla ciltle temas ettirilmemelidir.
 5. Tozu buruna çekilirse burun tıkanmalarını açar.
 6. Göğsü yumuşatıp, öksürüğü keser.
 7. Midenin tembelliğini giderir, iştah açar.
 8. Vücudu uyarır.
 9. Mesir Macunu üretiminde kullanılır.

siyah-hardal-tohumu HardalHardal (Siyah Hardal) Etkileri Ve Faydaları

 1. İştah açar.
 2. Hazma yardımcı olur.
 3. Tahriş edicidir.
 4. Siyah hardal romatizma, siyatik, sinir ağrısı ve değişik dahili iltihap hallerinde etkilenen bölgelere kan akımını arttırmak amacı ile haricen kullanılan tahriş edici bir maddedir.
 5. Siyah hardal dahili olarak çok küçük dozlarda iştah açmak ve mide salgılarının salınımını uyarmak için alınabilir.

Siyah Hardal İçin Uyarı: Yüksek dozlarda veya uzun sürelerle dahili veya harici siyah hardal kullanılması ciddi tahriş ve iltihaplanmalara neden olabilir! Seyretilmemiş hardal yağının deri ile temasına asla izin vermeyin.

 

Siyah Hardal Hazırlanışı Ve Kullanışı:

 • Hardal yağı düzeltilmiş alkol (1 kısım yağa 40 kısım alkol) ile karıştırılabilir ve gut ağrıları, lumbago ve romatizma için bir losyon olarak kullanılabilir.
 • Kafadaki kan birikimini azaltmak, soğuk ayakları ısıtmak ve erken dönemde ateşi düşürmek için bir torba için için 90 ila 120 gram siyah hardal tozu kaynak su içinde 5 dakika demlenerek bir ayak banyosu sıvısı hazırlanabilir. Bütün vücut için uyarıcı bir banyo suyuna içinde 200 ila 300 gram hardal tozu demlenmiş 2 litre soğuk su ilave edin.
 • Yakı olarak, koyu bir bulamaç hazırlamak için hardal tozunu soğuk su ile karıştırın, sonra bulamacı keten bir bezin üzerine yayın. Etkilenen yerin üzerine bir gazlı bez katmanı yerleştirin ve sonra hardallı bezi koyun. Deride yanma hissi başlayacaktır. Yanma hissi dayanılmaz boyutlara ulaşana kadar hardalı orada tutun. Herhangi bir hardal bulamacı kalmayacak şekilde deriyi güzelce temizleyin. Deriye pirinç unu serpin ve kuru pamuklu bez ile sarın. Deri bir kaç gün içinde normale dönmelidir. Hassas alanlarda kullanmayın. Hassas derili kişilerde, etkiyi hafifletmek için hardal tozunu pirinç unu ile karıştırın.

Beyaz-hardal HardalHardal (Beyaz Hardal) Faydaları Ve Etkileri

 1. Bir miktar mikrop öldürücü özelliği olduğu söylenir.
 2. Beyaz hardal temelde siyah hardal gibi kullanılır. Yukarıda sıralanan hastalıklara ek olarak beyaz hardal bronşit ve zatülcenp (akciğer zararı iltihabı) için de kullanılır.
 3. Tohumları bazen bütün olarak müshil etkisini yakalamak maksadı ile alınırlar.

Beyaz Hardal Hazırlanışı Ve Kullanışı

 • Siyah hardal da olduğu gibidir. Kabarcık oluşmasını önlemek için su yerine yumurta akı ile karıştırın.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir