Haşhaş

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 129
sponsorlu reklam

Vatanı Ön Asya olan Haşhaş 60-120 santim yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Haşhaş Orta Anadolu’da yetiştirilmektedir. Ekimi, Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı kontrolündedir. Kapsüllerinin yaralanması ile elde edilen usarelerinden ve kapsülün içerisindeki tohumlarından faydalanırız. Elde edilen usareye Afyon denir. 50 haşhaş kapsülünden 1 gram Afyon elde edilir. Oldukça sıcak iklimleri seven haşhaş Hindistan, Batı Asya ve ülkemizde ekilmektedir. Ülkemizde 40 ın üzerinde yabani haşhaş türü vardır. Ege denizinin kuzeydoğusu özellikle Denizli, Afyon, Kütahya, Burdur, Isparta haşhaş ekiminin yapıldığı yerlerdir. Haşhaş nispeten killi fakat fazla su tutmayan topraklarda iyi yetişir. Çorak ve rutubetli yerler uygun değildir. Bitkinin kökleri çok derine inmediği için gevşek topraklarda tutunamaz.

Memleketimiz afyonlarında %20-25 Alkoloid bulunmaktadır. Bu alkoloit birleşim olarak;

%12 15 Morfin
%1 2 Codein
%2 4 Tebain
%5 6 Narkotin
%1 2 Pepaverindir.

Afyon alkaloitleri ağrı kesici, uyuşturucu ve teskin edici maddelerdir. Morfin iyi bir ağrı kesici olmasına rağmen alışkanlık nedeniyle devamlı kullanılmasına müsaade edilmez. Afyon ve alkaloitleri TMO (Toprak Mahsülleri Ofisi)nin kontrolü altında Sağlık Bakanlığının izniyle satılır.

Tohumları sıkılarak Haşhaş Yağı elde edilir. Yöresinde yemeklik yağ olarak kullanılan haşhaş yağında alkaloiyli maddeler bulunmaz.

Haşhaşın Etkileri

  1. Haşhaşın başı, yaprakları, tohumu, tohumundan elde edilen yağ ve haşhaş başından elde edilen afyonu değişik şekillerde ve amaçlarda kullanılır.
  2. Henüz tamamen olgunlaşmadan toplanır ve içindeki tohumlar çıkarılır ve hafif sıcaklıkta kurutulur.Daha sonra kurutulmuş haşhaş başları suyla kaynatılır. Bu suyun ağrı kesici ve uyuşturucu etkisi vardır. Bundan dolayı gargara olarak diş ağrılarına, içilerek vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılara karşı kullanılır.
  3. Haşhaş yaprağı bilhassa haricen merhem şeklinde ağrı kesici olarak kullanılır.
  4. Ağrı kesici, uyuşturucu ve keyif verici olarak kullanılmaktadır. Morfin etkin bir ağrı kesici ve uyuşturucudur.
  5. Santral sinir sistemine etki ile tansiyonu düşürür ve kalp atışlarını yavaşlatır.
  6. Kabızlık yapar.
  7. Uyuşturucu etkisi zihin bulanıklığı yapar.
  8. Mantıklı karar verme, belirli bir düşünceye konsantrasyon azalır.
  9. Cinsel isteği azaltır. Bulantı ve kusma yapar.

UYARI: iÇİLME SURETİYLE OLAN KULLANIM BİLHASSA KÜÇÜK ÇOCUKLARDA ZEHİRLENMELERE VE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir