Hatmi

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 88
sponsorlu reklam

Vatanı Asya ve Avrupa olan Hatmi 50-150 cm arasında değişen yüksekliğe erişebilen, sulak yerlerde ve dere kenarlarında yetişen bir bitki türüdür. Ülkemizde, Marmara, İzmir ve Akdeniz bölgelerinde fazlaca yetişmektedir. Hatmi bitkisinin çiçeklerinden faydalanılır.

Tıbbi olarak enfüzyonu ve Faydaları

  1. Hatmi ‘nin kökünden, yaprağından ve çiçeklerinden ilaç elde edilir.
  2. En az iki yıllık olan bitkinin, odunlaşmış kökleri sonbaharda topraktan çıkartılır, suyla yıkanarak temizlenir dış kabuğu soyulur, tam olarak veya parçalanarak kuru tutulur.
  3. Tahriş giderici olarak kullanılabilir. Boğaza gargara yapılacaksa, içine bir kaç damla oksijenli su katılması etkisini dahada artırır. İdrar yollarına iyi gelir. İdrar yolları tahrişini giderir.
  4. Öksürüğü giderir, göğsü yumuşatır.
  5. Böbrek ve Mesanedeki taşları eritir.

Aktif maddeleri Asparagin, Şeker ve Petkindir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir