Havacıva Otu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 65
sponsorlu reklam

Vatanı Arabistan olan Havacıva Otu ayrıca İtalya, Yunanistan ve Suriye’de görülür. 10-30 santim yüksekliğinde, kumlu yerleri seven çok senelik otsu bir bitkidir. Memleketimizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Tüylüboya, Kızılencik ve Yerineği olarak ta bilinmektedir. Havacıva Otunun faydalanılan kısımları kökleri ve kök kabuklarıdır.

Havacıva Otunun Faydaları

İshale iyi gelir.
Barsak faaliyetlerini tanzim eder.
Havacıva otunun kökleri kurutulup, suda kaynatılarak içilir.
Meyvaları ve çiçekleri güneşte kurutularak, suda kaynatılarak içilir.
İdrar söktürür. Mide, bağırsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak bilinmektedir.

Köklerinden elde edilen kırmızı boya, şeker ve likörleri boyamada ve dudak boyalarına renk vermede kullanılır. Aktif maddesi Alkanninedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir