Hızlı Kas Gelişimi

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 138
sponsorlu reklam

Fitness ile ilgilenen hemen herkesin çalışmalarında kendine özgü bazı püf noktalar öne çıkar. Bu püf noktalar araştırmalar yoluyla olabildiği gibi kişinin kendi fizyolojisini tanıması sonucu kendiliğinden de öğrenilebilir. Fakat çoğu kişi bilinçsiz olarak, yanlış ve kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek beklediği sonuçları bir türlü alamaz. Hızlı kas gelişimi ve kaslara hacim kazanma ile ilgili dikkate alınması gereken bazı püf noktaları paylaşacağız.

Hızlı Kas Gelişiminin Püf Noktaları

Yaygın olarak bilinin aksine ağırlık çalışmalarında çok tekrar yapmak kas gelişimini hızlandırmaz. Kas hipertrofisi ağırlıklı olarak hızlı dönümlü beyaz kaslarda gerçekleşir. Hızlı dönümlü beyaz kas lifleri yoğun güç çalışmalarında uyarılırlar. Yavaş dönümlü kırmızı kas lifleri ise nispeten daha az kas gücü gerektiren aerobik ve atletizm alanlarında kullanılır. Örneğin uzun mesafe koşucularını ele alalım. Genelde hacimli bir yapıdan çok vücudu saran bir kas kitlesine sahip olurlar. Bunun en önemli sebebi kırmızı lifli kas grubunu çok geliştiren antrenmanlar yapmalarıdır. Bu örnekten yola çıkarak kırmızı kasların çok çalıştırılmasının hacimli kaslara sahip olmakla bir ilgisi olmadığını anlayabiliyoruz.

Ağırlık çalışması yapılırken amacınız vücudunuza hacimli ve kaslı bir görünüm kazandırmaksa, çok tekrar yapmaktan ziyade beyaz kas liflerini harekete geçirecek şekilde az tekrar fakat güç kapasitesini zorlar nitelikte maksimum ağırlıkla çalışılmalıdır. Yoğun tekrar içeren antrenmanlardan ne kadar kaçınırsanız, hacimli kaslara bir o kadar yaklaşırsınız.

Ayrıca kas gelişimini hızlanmak için beslenme çok önemlidir. Yoğun ve ağır antrenman yapılan günlerde bu antrenmanları karşılayacak düzeyde beslenemeyenler kas gelişimini yavaşlatmamak için protein tozu, amino asit ve creatine kullanımı ile vücut ihtiyaçlarının bir kısmını dışarıdan sağlama yoluna gidebilirler.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir