Hurma

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 241
sponsorlu reklam

Vatanı Arabistan olan Hurma ağaçta yetişmektedir. Hurma ağaçlarının boyu ortalama 12-15 metre arasında değişir. Gövdesi silindirik yapıda olan bu ağacın yaprakları yelpaze biçiminde tepede toplanmıştır. Ağaç görünümünde olmasına karşın odun dokusu yoktur. Halen tropik bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde ise güney bölgelerinde yetişir. Meyvesine Halep Hurması denilmektedir. Hurmanın besi değerini A,B1,D vitaminleri, %70 invert şekeri pektin ve %9 yağ oluşturmaktadır.

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde Hazreti Adem’in “Cennetten getirdiği üç şeyden biri de hurmadır” diye buyurmuştur.

Hurmanın Faydaları

 1. Vücudu besler ve kuvvetlendirir.
 2. Seks gücünü artırır, kadınlarda ve erkeklerde cinsel istek artışı sağlar.
 3. Vücudu geliştirir.
 4. Kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
 5. Kalp problemlerine ve kansere karşı etkili bir silahtır.
 6. Emzirme dönemlerinde olan annelere, süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.
 7. Günde 2 adet tüketildiğinde özellik göz sağlığına karşı etkilidir.
 8. Vücuttaki kötü huylu kolesterolü düşürür. Vücudun dengesini sağlar.
 9. Karaciğerde yağlanma oluşmasını önler, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar
 10. Hücre yaşlanmasına karşı korucu etkisi olduğu için gençlik iksiri özelliği vardır. Cilde iyi gelir, erken yaşlanmayı önler.
 11. Aç karnına tüketildiği taktirde, bağırsak parazitlerini ve kurtlarını öldürür
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir