Huş Ağacı

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 140
sponsorlu reklam

Huş Ağacının vatanı dünyanın kuzey yarım küresidir. 5-25 metre yüksekliğe kadar erişebilen Huş Ağaçları günümüzde yol kenarlarına da ekiliyor olmasına karşın, aslen orman ağaçlarıdır. Kabuğu ağaç gençken beyaz sonraları yer yer siyah lekeli olur.

İstanbul, Kayseri, Sivas ve Doğu Anadoluda ki dağların eteklerinde yetişmektedir. Kabuk ve dallarının kuru kuruya distilasyonundan elde edilen katranından ve genç olarak toplanıp kurutulan yapraklarından faydalanılır.

Huş Ağacının Faydaları

İdrar söktürücüdür, ödemleri boşaltıcı görev üstlenmektedir.
Kan temizleyicidir.

Huş Ağacının Katranının Faydaları

Egzama ve cilt hastalıklarında faydalıdır.

Katranı eczacılıkta Pix Betula olarak bilinir. Aktif maddelerini Katran, Galacol, Krezol, Ksilol ve Fenol oluşturur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir