İncir

Meyve Fadalı Bilgi Yazar 240
sponsorlu reklam

İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. İncir ağacı 5 ile 10 metre arasında bir yüksekliğe kadar erişebilir ve gövdesiyle yapraklarında süt taşımaktadır. Yurdumuzda 6 milyon kadar bulunan incir ağacı genellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerine yayılmıştır. İncirler kurutmalık ve taze yenmek üzere iki gruba ayrılır. Kurutmalık incirler taze olarak yenilebilse de taze incirlerin hepsini kurutmalık olarak kullanamayız. Kurutmalık incirler Gök lop ve Sarı lop olmak üzere iki türdür. Göl kop incir açık yeşil renkte ve basıkçadır. Çekirdekleri ufak, etli tatlı ve kokuludur. Sarı lop incirlerde meyve orta büyüklükte parlak ve açık sarı renklerindedir. Dünyaca tanınan ve talep gören hoş kokulu incir çeşidimiz dir.

Taze olarak yenilen incir çeşitleri

Kavak
Yazılı kavak
Sulak tan selim
Bardacık
Marguz
Yeşil göz
Mürekkep vb’dir.

İncir taze ve kuru olarak yenildiği gibi fırınlarda kurutulup öğütülerek İncir Kahvesi yapılır. Ayrıca alkol üretiminde ana madde olarak kullanılır. Besi değerini A,B1,B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra %15 invert şekeri, %10 protein, kobalt, demir, mangan ve fluer oluşturur. İncirin kalorisi kg başına 2.700′dür.

İncirin Faydaları

  1. Güzel kokulu ve değerli bir besindir.
  2. Tam olgunlaşmamış ham incirler, reçel yapımda yada kesilerek sütünün alınması için kullanılır.
  3. Kuru incir suda kaynatılarak veya şurup haline getirilerek ilaç yapılır. Göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür.
  4. İncir yaprağı suyu dışkı yumuşatıcıdır. Lapası basur ve çıbanlara iyi gelir. Ham incir sütü, siğillere sürüldüğünde faydalıdır.
  5. Vücudu besler, halsizlikleri giderir.
  6. Safra ifrazını artırır, karaciğerin tıkanıklıklarını önler.
  7. Bağırsakları yumuşatır, normal çalışmasını sağlar.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir