Ispanak

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 133
sponsorlu reklam

Besin değeri en yüksek olan bitkilerden biri olarak bilinen Ispanak 15-30 santim arasında değişen uzunlukta yapraklardan oluşan otsu bir bitki türüdür. Taze olarak tüketilir. Günümüzde kültür ırkları olan Spinoza, Glabra, Tetranda türleri yetiştirilmektedir.

Spinoza Ispanağı: Tohumları dikenli, kışa dayanıklı, uzun yapraklardır. Yetiştirilenlerin çoğu bu türdendir.
Blabra Ispanağı: Tohumları dikensiz, yaprakları oval ve geniştir. Kökleri ve yaprakları gayet lezzetli çok aranan bir çeşittir. Uzun yıllar önce Almanyadan getirilerek kültüre alınmış bir türdür.
Tetranda Ispanağı: Tohumları dikenli, yaprakları ince ve uzundur. Kışa çok dayanıklı olan bu tür soğuk olan bölgelerde yetiştirilmektedir.

Bunlar haricinde yetiştirilen diğer makbul çeşitler; Nobel, Spica, Vital ve Mathadordur.

Ispanağın besi değerini A,B1,B2,C,K vitaminleri, nisain, %3 protein, %3 karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, kobalt ve demir oluşturmaktadır. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere Ispanağın faydaları oldukça fazladır.

10 gr Ispanaktaki demir miktarı: 200 gr karaciğerde, 300 gr mercimekte, 400 gr yumurta ve 10 kg sütte bulunan miktarla eşittir. Bu anlamda Ispanak için tam bir demir deposudur diyebiliriz.

Ispanak Faydaları

Kalp damarlarını genişletir, kalbi kuvvetlendirir.
Vücuttaki kan miktarını artırır.
Bağırsaklarda normal çalışma sağlar.
Yüzeysel damarları açar, tansiyonu düşürür.
Cilde düzgünlük ve canlılık sağlar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir