İt Üzümü

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 154
sponsorlu reklam

İt Üzümü rutubetli ve gölgeli çitler ve dere kenarlarında rastlanan 1-2 metre yüksekliğinde çok senelik otsu yapıda bir bitki türüdür. Ülkemizde Marmara çevresi, Doğu Karadeniz, Erzincan, Kahramanmaraş, Muş ve Siirt’in dağ eteklerinde rastlanır. Köpek Üzümü olarak ta bilinir. İt Üzümünün faydaları hakkında çoğu kimse fazla bilgi sahibi olmasa da pek çok bitkiden daha faydalıdır. Kullanılan kısımları dallarıdır, güneşte kurutulur.

 

İt Üzümü Faydaları

-Dahilen deri ve cilt hastalarında kan temizleyici görevi görür.
Romatizma ağrılarını geçirici olarak kullanılır.
– İdrar söktürücüdür.
– Uykusuzluğa iyi gelir.
– Mesane spazmlarını geçirir.
– Yaralara lapa halinde uygulanır.
– Romatizma ve mafsal ağrılarını keser.
– Aybaşı düzensizliğini ve rahim hastalıklarını giderir.
– Göğsü yumuşatır ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
– Hafif uyuşturucu etkileri ile yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.

İt üzümü nasıl kullanılır

İt üzümü çiçekleri ve yaprakları kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. it üzümünün taze yaprakları ezilerek yaraların ve basurun üzerine ağrıyı kesmesi ve iltihapları önlemesi için konabilir.

UYARI : Fazla alındığı zaman öldürücü bir zehir olan atropin maddesi içerir. Kusma, ishal, halsizlik belirtileri gösterir.

kaynak: sabah.com.tr/it-uzumu-nedir-faydalari-nelerdir

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir