Kahve

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 162
sponsorlu reklam

Kahve Doğu Afrika topraklarından dünyaya yayıldığı bilinen takribi 2-3 metre yüksekliğindeki kahve ağaçlarından elde edilmektedir. Beyaz çiçekli bir yapraklarını dökmeyen cinsteki kahve ağaçları günümüzde hala Afrika ve Amerika ’nın tropik bölgelerinde yetişmektedir. Ağacın kırmızı meyvelerinin içerisinde bulunan tohumlar Kahve olarak bilinmektedir. Senede 3 defe meyve alınır.

En ünlü kahve, Habeşistan’ın Caffa bölgesinde yetiştirilir. Kahve ismi bu bölgenin yerel adından gelmektedir. Kahve 1534 yılından bu yana yaşadığımız topraklarda da bilinmektedir. Dünyaca ünlü Moka Kahvesi olarak bilinen kahve, İslam aleminin Yemen Kahvesi ’dir.

Tüketilen kahvenin %65′i Brezilya’da yetiştirilmektedir. İçilen bir fincan kahve (ortalama 2,5 gr) içerisinde 0,02 gr Kafein bulunmaktadır.

Kahvenin Faydaları

  1. Kahve tüm dünyada keyif verici içki olarak kullanılır.
  2. Kahvede bulunan kafein beyindeki merkezleri uyararak yorgunluğu azaltır ve uykusuzluk verir. Günlük çalışma gücünü ve fiziki performansı arttırır.
  3. Damar, bronş, bağırsak ve idrar yolundaki kasları gevşeterek genişlemeye yol açar, bu etki bağırsak ve böbrek spazmlarında faydalıdır.
  4. Fazla tüketim tansiyonu yükseltir. Böbreklerde tuzun geri emilimini önleyerek idrar söktürür.
  5. Zihinsel faaliyetleri artırmaktadır.
  6. Geçici zindelik verir.
  7. Hazmı kolaylaştırır.

Kahvenin aktif maddelerini Cafein, Klorogen Asit (Tarçın Asidi olarak da bilinir), Trihonellin ve Betanin’dir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir