Kantaron

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 106
sponsorlu reklam

Kantaron otu, küçük kantaron ve sarı kantaron olarak bilinen farklı türlere sahiptir.
Vatanı Akdeniz olan Küçük Kantaron 20-25 cm yüksekliğinde orman kenarları ve rutubetli çayırlarda yetişen 2 senelik otsu bir bitkidir. Karadeniz, Trakya ve Adana’da çok rastlanır. Kırmızı Kantaron ismiyle de bilinmektedir. Çiçek açmadan toplanan dalları kurutularak kullanılır.

Kırmızı Kantaron Faydaları

Kuvvet verir, iştahı arttırır.
Ateş düşürür ve ferahlatır.

Vatanı Avrupa olan Sarı Kantaron 30-80 cm yüksekliğinde Mayıs ayından Eylül ayına kadar parlak sarı renkli çiçekler açan çok senelik otsu bir bitkidir Orta ve Batu Karadeniz, Marmara ve Güney Egenin kurak olan yerlerinde, bağ ve yol kenarlarında çok rastlanır. Yara otu, Kuzukıran, Kılıçotu, Koyunkıran, Binbirdilikotu ve büyük kantaron da denir.

Kantaronun Faydaları

 1. İştah açar, göğsü yumuşatır.
 2. İdrarı ve balgamı söktürür.
 3. Spazm çözücü, büzücü, balgam söktürücü, sinir dostu ve yara iyileştirici özelliğe sahiptir.
 4. Kantaronun sakinleştirici özellikleri yatak ıslatma, uykusuzluk ve diğer sinirsel durumları olduğu gibi melankolinin bazı tiplerini de tedavi etmekte faydalıdır.
 5. Bitkinin yağ çözeltisi mide ağrısı, karın ağrısı, bağırsak problemleri ve akciğerlerdeki dolgunluk için balgam söktürücü olarak da alınabilir.
 6. Çiçeklerinden hazırlanan çay kansızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, sarılık, göğüs dolgunluğu ve nezle için iyidir.
 7. Bitkiden hazırlanan çay rahim krampları ve adet zorlukları için kullanılır.
 8. Yağ çözeltisi yanıklar, ağrılar, ezikler ve diğer deri problemleri içinde iyi bir harici uygulamadır.
 9. Dahilen içilirse mide ve bağırsak spazmlarını çözer.
 10. Yatıştırıcı etkisi olup, bağırsak parazitlerini düşürür.
 11. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Haricen yara ve yanıklarda mikrop üremesini engellemek amacıyla antiseptik olarak kullanılır.
 12. Uzun süre kullanıldığında, çocuklarda gece korkusu ve altına işeme gibi rahatsızlıkları tedavi eder.

Uyarı: Kantaron bazen çiftlik hayvanlarının zehirlenmesine neden olur. Kullanımı deriyi ışığa karşı duyarlı hale getirebilir!

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

1 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda örtülü olarak 5 dakika demleyin. Sıcak olarak kahvaltıdan önce 1/2 bardak ve yatmadan önce 1/2 bardak alın.
Yağ çözeltisi olarak, suya 10 ile 15 damla olarak alın.

Not: Yağ çözeltisi hazırlamak için, bir kavanoza taze çiçek ve yaprakları koyun ve kavanozu zeytinyağı ile doldurun. Kavanozu kapatın ve onu 6 ile 7 hafta güneşli veya sıcak bir yere koyun, sık sık sallayın. Yağ kırmızıya dönecektir. Yağı bir bezden süzün. Bir müddet durmakla eğer sulu bir tabaka olursa onu uzaklaştırın. Koyu bir kapta tutulursa yağ iki yıl kadar dayanacaktır.

Merheminin Faydaları

Deri yaralarında derinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
Anjin ve boğaz iltihaplarında faydalıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir