Karbonhidrat Nedir

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 149
sponsorlu reklam

Vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeterli ve dengeli bir beslenme programı, sporcunun başarısını artıran temeli sağlar. Yetersiz beslenme, sporculara çoğu zaman performans düşüşü yaşatır. İyi beslenen sporcuların, kötü beslenenlere oranla bir takım avantajları vardır. Bu avantajların başında; performansın yükselmesi ile büyüme hızı ve gelişiminin beklenen düzeyde ilerlemesi gelmektedir.

Her sporcu antrenman, müsabaka veya gün içerisinde yapılan egzersizler sırasında kullandığı enerjinin önemli bir kısmını karbonhidratlar ile sağlamaktadır. Karbonhidrat ihtiyacını yediğimiz besinlerden sağlarız. Hamurlu besinlerde karbonhidrat miktarı yüksektir. Günlük beslenme yoluyla alınan karbonhidrat, sporcunun ihtiyaçlarına yeterli cevabı veremediğinde karbonhidrat tozu kullanılabilir.

Karbonhidratlar vücudumuzda glikojen olarak depo edilir. Glikojenler, yoğun antrenmanlarda yakılarak enerjiye dönüştürülür. Vücudun antrenman esnasındaki enerjisini sağlayan glikojenler bu süreçte kan şekerinin de dengede tutulmasına yardımcı olur.

Vücut Geliştirme gibi kasa dayalı sporlarda karbonhidratların önemi biraz daha artar. Kaslarımızda ve karaciğerde glikojen depoları yer alır. Antrenman yaparken bu depolar yakılmaya ve bu yolla vücudun ihtiyaç duyduğu enerji sağlanmaya başlanır. Özellikle antrenman sonrasında yapılan beslenmenin karbonhidrat ve protein yönünden zengin olması önemlidir. Antrenman sonrası dönem; kas yapılanması ve onarımına en çok ihtiyaç duyulan evredir.

Sıradan bir insanın açlık sırasında, karaciğerinde depolanan glikojen miktarı yaklaşık olarak 60 g kadardır. İyi beslenilen bir öğün sonrası bu değer 100 ile 120 grama kadar ulaşabilir. Kaslarımızda bulunan glikojen deposu ise bundan çok daha geniş kütle sağlar. 70 kg ağırlığındaki sıradan bir insanın kaslarında depolanan glikojen miktarı 200 ile 500 gram aralığında değişen bir orana sahip olur.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir