Karbonhidratlar

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 162
sponsorlu reklam

İnsanların en önemli enerji kaynağı birinci derecedeki tüketim maddeleri karbonhidratlardır. Şekerler, nişastalar ve selülozlar karbonhidrat örnekleridirler. Biyolojik önemi olan en basit karbonhidrat Glikoz‘dur. Diğer bütün karbonhidrat cinsleri glikozdan oluşmaktadırlar. Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan karbonhidratların hepsi karaciğerde kanın vazgeçilmez birleşeni olarak glikoza çevrilirler.

İnsan vücudunda kan ve dokuların ihtiyacı olarak her kilo için 1 gr. şeker bulunmaktadır. Sinir sistemi, karaciğer, pankreas ve adrenalin benzerlerini de içine alan son derece karmaşık bir mekanizma kandaki uygun glikoz konsantrasyonunu devam ettirirler. Glikozun fazlası karaciğer ve dokularda glikojen olarak depo edilirler. Karaciğerin depo ettiği glikojen miktarı 24 saatlik ihtiyacımızı karşılayabilecek kadardır. Bundan sonraki ihtiyacımız amino asitlerinin glikoza dönüşmesi ile sağlanmaktadır.

Karbonhidratlar genellikle şekerler ve şekere benzemeyenler şeklinde ayrılırlar. Şekerler tatlı lezzette, billurlar şeklinde ve moleküllerinin en uzunu 24 karbonludurlar. Şekere benzemeyenler, şekilsiz, tatsız ve yüksek moleküllüdürler. Tipik örnekleri nişasta, selüloz ve pentozlar başta gelenlerdir.

Glikoz, mannoz, galaktoz, früktoz, desktroz olarak bilinen şekerlerde, meyvelerde ve bitki öz sularında serbest olarak rastlanır. Früktoz bütün şekerlerin en tatlı olanıdır. Günlük ihtiyacımızı genellikle sakkaroz’dan temin etmekteyiz.

Bazı karbonhidratlar proteinlerle birleşik olarak glikoproteinleri veya lipitlerle birleşik olarak da glikoplipitleri oluşturur ve hücrelerin yapısını teşkil ederler.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir