Karides

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 167
sponsorlu reklam

Karides genellikle denizlerde yaşayan kabuklu canlılardır. Küçük bir bölümü ise göl veya akarsularda yaşamaktadır. Ortalama uzunlukları 10 cm kadar olan karidesler Istakozlar ile yakın akrabadır. Karidesler genelde kıyıya yakın ve sığ sularda yaşar. Uzun ince gövdeleri ve kambur sırtları vardır. Deniz yosunları, solucanlar ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslenen karidesler besin zincirinde önemli bir yere sahiptir.

Balıkların ardından en çok tüketilen deniz canlısı olma özelliği taşıyan karides, az miktarda yağ içeriyor olması sebebiyle faydalı beslenme türlerinden biridir. Selenyum minerali içeren karidesler kanser hastalığının oluşumunu engellemekte yararlıdır. D vitamini yönünden zengin olması sayesinde diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişme çağındaki çocukların kemik yapısı için yararlıdır. Karidesler Omega-3 yönünden zengindir Balık Yağı konusunda da bahsettiğimiz üzere Omega-3 beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması ve çocuklarda zihinsel gelişim için oldukça faydalıdır. Diş eti rahatsızlıklarında anti-enflamatuvar etkisiyle faydalı olduğu bilinen karidesler B12 içeriyor olması dolayısıyla kan hücrelerinin gelişimine katkı sağlar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir