Karnabahar

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 97
sponsorlu reklam

Vatanı Kıbrıs olan Karnabahar 50-60 cm yüksekliğinde iki yıllık otsu bir bitkidir. Halen Akdeniz’in Kuzey bölgelerinde yetiştirilir.  Lahananın bir türüdür. Lahanada yapraklarından karnabahar da ise çiçeklerinden sebze olarak faydalanılır. Memleketimizde yetiştirilmekte olan çeşitler; kültür çeşitleri olup dünyaca ünlü Brio Osenia, İdol, İglo ve Selandiadır.

Brio Osenia Karnıbaharı: Erken hasadı yapılan karnıbahar çeşididir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.
İdol Karnıbaharı: Yüksek kaliteli erken yetişen başı büyük, ağır, rengi beyaz ve yapraklar koyu yeşildir. Yapraklar baş kısmını kısmen örtmüşlerdir.
İglo Karnıbaharı: Beyaz orta büyüklükte başlı, yapraklar kısa ve yeşil renklidir.
Selandia Karnıbaharı: Beyaz renkli, büyük başlıdır. Ege ve Marmadada yetiştirilir.

Karnabaharda A,B1,B2,C vitaminleri, niasin %3 protein ve %4 karbonhidrat bulunmaktadır. Kg başına düşen kalori miktarı 320dir.

Karnabaharın Faydaları

Bağırsakların çalışmasını düzenler.
Kalbi besleyen damarları açar, kalbin oksijen debisini artırır.
Cinsel ilişkideki zorlukları giderir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir